Subiect "acte dosar" Deschis de Silvia la data: 07/23/2024 10:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
acte dosar
Scris de: Silvia la data: 07/23/2024 10:28am
Gen:F
Data nasterii:05.03.1962
Stagiul de cotizare: 42
Alte date:
Intrebare:La 01.09.2024 îmi depun dosarul pentru pensie limita de vârstă, împlinită in mai 2024, la 62 ani și 2 luni. In continuare lucrez până la 31.08.2024. La dosar e necesar actul administrativ prin care îmi încetează activitatea la această dată?
Perioada de 1,7 ani, cat am fost in concediu de invaliditate pentru boală se ia în calcul la pensie? (XI.2019-VI.2021)?
Re: acte dosar
Scris de: GicaH la data: 07/23/2024 10:36am
Silvia :
Gen:F
Data nasterii:05.03.1962
Stagiul de cotizare: 42
Alte date:
Intrebare:La 01.09.2024 îmi depun dosarul pentru pensie limita de vârstă, împlinită in mai 2024, la 62 ani și 2 luni. In continuare lucrez până la 31.08.2024. La dosar e necesar actul administrativ prin care îmi încetează activitatea la această dată?
Perioada de 1,7 ani, cat am fost in concediu de invaliditate pentru boală se ia în calcul la pensie? (XI.2019-VI.2021)?


Nu este necesar act de încetare a activității, dar trebuie date datele de contact, locație a administatorului pentru a fi anunțat și a vă inceta contractul de munca urmare a pensionarii la limită de vârstă.
Pensia de invaliditate se ia în calcul că stagiu asimilat și puncte, dar nu și puncte de stabilitate.
Re: acte dosar
Scris de: Constanta la data: 07/23/2024 12:14pm
Unde scrie că pensia de invaliditate este stagiu asimilat în legea care intră în vigoare la 01.09.2024, pentru a fi luată perioada respectivă în calcul ca stagiu asimilat la depunerea dosarului cu 1 septembrie?!
Re: acte dosar
Scris de: Constanta la data: 07/23/2024 12:19pm
Mai sus scrie "Perioada de 1,7 ani, cat am fost in concediu de invaliditate pentru boală"

1 an și 7 luni nu poate fi "concediu" de invaliditate din câte știu eu....
Doar să fi beneficiat de pensie de invaliditate.

Maximul de concediu medical de boală era de 180 de zile, adică 6 luni.

Ceva nu este corect în exprimare, zic Io.
Re: acte dosar
Scris de: GicaH la data: 07/23/2024 12:35pm
Constanta :
Mai sus scrie "Perioada de 1,7 ani, cat am fost in concediu de invaliditate pentru boală"

1 an și 7 luni nu poate fi "concediu" de invaliditate din câte știu eu....
Doar să fi beneficiat de pensie de invaliditate.

Maximul de concediu medical de boală era de 180 de zile, adică 6 luni.

Ceva nu este corect în exprimare, zic Io.


Nu, maxim CM este de 270 zile cu comisia, am avut eu in 2010-2011 pentru operatie hernie de disc.
Re: acte dosar
Scris de: GicaH la data: 07/23/2024 12:49pm
Constanta :
Unde scrie că pensia de invaliditate este stagiu asimilat în legea care intră în vigoare la 01.09.2024, pentru a fi luată perioada respectivă în calcul ca stagiu asimilat la depunerea dosarului cu 1 septembrie?!


Bine, bine nu au scris, dar ce este atunci?
Dacă nu avem Avocat al Poporului, o să avem CCR care o să ia decizii.
Re: acte dosar
Scris de: Constanta la data: 07/23/2024 11:24pm
GicaH :
Constanta :
Unde scrie că pensia de invaliditate este stagiu asimilat în legea care intră în vigoare la 01.09.2024, pentru a fi luată perioada respectivă în calcul ca stagiu asimilat la depunerea dosarului cu 1 septembrie?!


Bine, bine nu au scris, dar ce este atunci?
Dacă nu avem Avocat al Poporului, o să avem CCR care o să ia decizii.


Prin deducție, perioada pensiei de invaliditate, este stagiu necontributiv. În Legea nr. 360/2023 nu este dată o definiție clară a perioadei în care o persoană a beneficiat de acest tip de pensie. Sau,cel puțin eu nu am găsit definiția.
Re: acte dosar
Scris de: Constanta la data: 07/23/2024 11:35pm
La art.3 se dau definițiile.

i) perioade asimilate - perioadele pentru care nu s-au datorat sau nu s-au plătit contribuții de asigurări sociale considerate prin prezenta lege echivalente stagiului de cotizare în sistemul public de pensii și care se valorifică la stabilirea prestațiilor de asigurări sociale în condițiile prezentei legi, dacă persoana a fost asigurată în sistemul public;

k) perioade necontributive - perioadele recunoscute ca vechime în muncă sau, după caz, ca stagiu de cotizare în baza unor acte normative specifice care vizează anumite categorii de persoane, pentru care nu există obligația plății contribuțiilor de asigurări sociale, dacă persoana a fost asigurată în sistemul public;


Dar, la art. 14, legea menționează în clar care sunt perioadele care reprezintă perioade asimilate. Iar aici, în clar, nu se regăsește și perioada pensiei de invaliditate.
Re: acte dosar
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 07/24/2024 7:50am
Constanta :
La art.3 se dau definițiile.

i) perioade asimilate - perioadele pentru care nu s-au datorat sau nu s-au plătit contribuții de asigurări sociale considerate prin prezenta lege echivalente stagiului de cotizare în sistemul public de pensii și care se valorifică la stabilirea prestațiilor de asigurări sociale în condițiile prezentei legi, dacă persoana a fost asigurată în sistemul public;

k) perioade necontributive - perioadele recunoscute ca vechime în muncă sau, după caz, ca stagiu de cotizare în baza unor acte normative specifice care vizează anumite categorii de persoane, pentru care nu există obligația plății contribuțiilor de asigurări sociale, dacă persoana a fost asigurată în sistemul public;


Dar, la art. 14, legea menționează în clar care sunt perioadele care reprezintă perioade asimilate. Iar aici, în clar, nu se regăsește și perioada pensiei de invaliditate.

Si eu sunt in aceeasi situatie , daca nu se vor recunoaste ca si stagiu asimilat perioadele de pensie de invaliditate este o mare discriminare/nedreptate si cred ca CCR-ul v-a avea mult de lucru in speta asta ! Avocatul Poporului nu a intreprins nimic in cauza asta , mie mi-a raspuns in noiembrie ca nu poate sesiza CCR-ul deoacamdata deoarece Lh 360 nu este inca in vigoare ! Sa vedem daca dupa 1 septembrie vor sesiza CCR-ul dupa ce vor fi asaltati cu petitii/sesizari de la pensionarii de invaliditate !
Re: acte dosar
Scris de: GicaH la data: 07/24/2024 11:22am
Iftene Ovidiu :
Constanta :
La art.3 se dau definițiile.

i) perioade asimilate - perioadele pentru care nu s-au datorat sau nu s-au plătit contribuții de asigurări sociale considerate prin prezenta lege echivalente stagiului de cotizare în sistemul public de pensii și care se valorifică la stabilirea prestațiilor de asigurări sociale în condițiile prezentei legi, dacă persoana a fost asigurată în sistemul public;

k) perioade necontributive - perioadele recunoscute ca vechime în muncă sau, după caz, ca stagiu de cotizare în baza unor acte normative specifice care vizează anumite categorii de persoane, pentru care nu există obligația plății contribuțiilor de asigurări sociale, dacă persoana a fost asigurată în sistemul public;


Dar, la art. 14, legea menționează în clar care sunt perioadele care reprezintă perioade asimilate. Iar aici, în clar, nu se regăsește și perioada pensiei de invaliditate.

Si eu sunt in aceeasi situatie , daca nu se vor recunoaste ca si stagiu asimilat perioadele de pensie de invaliditate este o mare discriminare/nedreptate si cred ca CCR-ul v-a avea mult de lucru in speta asta ! Avocatul Poporului nu a intreprins nimic in cauza asta , mie mi-a raspuns in noiembrie ca nu poate sesiza CCR-ul deoacamdata deoarece Lh 360 nu este inca in vigoare ! Sa vedem daca dupa 1 septembrie vor sesiza CCR-ul dupa ce vor fi asaltati cu petitii/sesizari de la pensionarii de invaliditate !


Putea să sesizeze CCRul până la ublicarea legii în Monitorul Oficial.
Re: acte dosar
Scris de: la pensie la data: 07/25/2024 2:04am
Pentru doamna Silvia
Asa cum spune domnul Gica la dosarul de pensie pentru limita de varsta nu este necesar sa depuneti dovada incetarii activitatii ci o adeverinta cu datele de contact ale angajatorului eliberata de acesta
Nu este clar daca perioada amintita de dv este concediu de incapacitate temporara de munca sau pensie de invaliditate.
Daca este pensie de invaliditate credem ca este recomndat sa depuneti cererea de pensionare inainte de 01 septembrie 2024 pentruca in legea noua a pensiilor nu este clar cum se ia in calcul aceasta perioada.
Re: acte dosar
Scris de: Silvia la data: 07/25/2024 1:29pm
Gen:F
Data nasterii:1962
Stagiul de cotizare:42
Alte date:
Intrebare:Revin, pentru a vă spune că am greșit în formularea întrebării, este vorba de concediu pentru incapacitate temporara de munca. Această perioadă nu știu dacă se ia în calcul la pensie. Îmi cer scuze!
Re: acte dosar
Scris de: la pensie la data: 07/26/2024 7:12am
Cu unele exceptii pentru sumele primite in perioada concediului pentru incapacitate de munca s-a platit contributie de asigurare sociala si aceste sume sunt luate in calculul pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1