Subiect "Intrebare" Deschis de Oancea Magdalena la data: 07/24/2024 5:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebare
Scris de: Oancea Magdalena la data: 07/24/2024 5:13am
Gen:F
Data nasterii:1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Dacă depun adev.cu sporuri și din a doua recalculare rezulta o pensie mai mica decât cea rezultată din prima recalculare,care va fi cea definitiva?Multumesc!
Re: Intrebare
Scris de: GicaH la data: 07/24/2024 7:10am
Oancea Magdalena :
Gen:F
Data nasterii:1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Dacă depun adev.cu sporuri și din a doua recalculare rezulta o pensie mai mica decât cea rezultată din prima recalculare,care va fi cea definitiva?Multumesc!


Ca punctaj va fi ultima, dar ca plată cea cu cuantumul cel mai mare.... Așa că ar trebui să vă faceți un calcul , o comparație astfel încât să nu aveți venituriai mici in adeverințe decât în carnetul de munca sau decizia de pensionare anterioară.
Re: Intrebare
Scris de: Ivan Alexandru la data: 07/24/2024 8:16am
Oancea Magdalena :
Gen:F
Data nasterii:1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Dacă depun adev.cu sporuri și din a doua recalculare rezulta o pensie mai mica decât cea rezultată din prima recalculare,care va fi cea definitiva?Multumesc!

Faceți o simulare in programul ,,La Pensie ,,sau pe alte siteuri specializate si dacă iese un punctaj mai mic nu le depuneți,pe moment cuantumul pensiei ramane același dar la urmatorele majorari pierdeți.Dețin o astfel de adeverință cu venituri brute pe care nu am atasat-o la dosar ,in urma simularilor mi-ar fi scăzut punctajul mult.
Re: Intrebare
Scris de: Ivan Alexandru la data: 07/24/2024 8:27am
Ivan Alexandru :
Oancea Magdalena :
Gen:F
Data nasterii:1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Dacă depun adev.cu sporuri și din a doua recalculare rezulta o pensie mai mica decât cea rezultată din prima recalculare,care va fi cea definitiva?Multumesc!

Faceți o simulare in programul ,,La Pensie ,,sau pe alte siteuri specializate si dacă iese un punctaj mai mic nu le depuneți,pe moment cuantumul pensiei ramane același dar la urmatorele majorari pierdeți.Dețin o astfel de adeverință cu venituri brute pe care nu am atasat-o la dosar ,in urma simularilor mi-ar fi scăzut punctajul mult.

Revin cu rectificare,adeverințele cu sporuri,ore suplimentare ,ș.a. care nu au fost luate in calcul,cresc punctajul nu au cum să-l scadă,respectivele venituri se adauga la veniturile care au fost calculate în vechea decizie.Raspunsul anterior este valabil pentru adeverințele cu venituri brute în acord.
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 07/25/2024 2:21am
Teoretic este posibil ca dupa a doua recalculare sa rezulte o pensie mai mica. In acest caz se mentine in plata pensia mai mare insa aceasta se mentine pana pensia rezultata prin recalculare, prin indexare, depaseste pensia in plata.
Este corecta recomandarea domnului Ivan de a face o simulare a calculului cu datele din adeverinta si daca este dezavantajos nu depuneti adeverinta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1