Subiect "Recalculare pensie" Deschis de Ela la data: 07/24/2024 7:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie
Scris de: Ela la data: 07/24/2024 7:41am
Gen: F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pe carnetul de munca este scris salariul de merit primit o perioada de 4 ani, neconsecutivi. Va fi luat in considerare la recalcularea pensiei sau trebuie adusa o adeverinta care sa ateste acest fapt?
Al 13-lea salariu primit in trecut in invatamant poate fi luat in considerare la recalcularea pensiei?

Va multumesc, anticipat!
Re: Recalculare pensie
Scris de: GicaH la data: 07/24/2024 11:20am
Ela :
Gen: F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pe carnetul de munca este scris salariul de merit primit o perioada de 4 ani, neconsecutivi. Va fi luat in considerare la recalcularea pensiei sau trebuie adusa o adeverinta care sa ateste acest fapt?
Al 13-lea salariu primit in trecut in invatamant poate fi luat in considerare la recalcularea pensiei?

Va multumesc, anticipat!


Toate veniturile pentru care s-au plătit contribuțiile de asigurări sociale se vor lua în calcul la recalcularea a doua după 1 septembrie 2024 în termen de 6 luni cu punerea în plată cu 1 septembrie 2024 dacă sunt depuse până la 1 septembrie, dacă sunt
depuse după se pun in plată cu 1 a lunii următoare datei depunerii.
Acest lucru trebuie specificat pe adeverințe, nu știu dacă în carnetul de munca este specificat.
Re: Recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 07/25/2024 3:00am
Daca in carnetul de munca in loc de salariu tarifar este inscris salariu de merit acesta se ia in calculul pensiei fara a fi necesara adeverinta
Al 13-lea salariu din perioada inainte de data de 01 aprilie 2001 se ia in calculul pensiei daca depuneti la casa de pensii o adeverinta conform modelului din anexa 6 la noua lege a pensiilor 360/2023.
Pentru salariile brute dupa data de 01 aprilie 2001 nu trebuie depuse adeverinte.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1