Subiect "Punctaj lunar" Deschis de Cristi C la data: 07/25/2024 3:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Punctaj lunar
Scris de: Cristi C la data: 07/25/2024 3:48am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
punctajul lunar dupa legea 360 se calculeaza prin raportarea ventiturilor brute la salariu mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului de asigurari sau la salariul mediu brut lunar comunicat de institutul de statistica ?
Re: Punctaj lunar
Scris de: GicaH la data: 07/25/2024 5:30am
Cristi C :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
punctajul lunar dupa legea 360 se calculeaza prin raportarea ventiturilor brute la salariu mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului de asigurari sau la salariul mediu brut lunar comunicat de institutul de statistica ?


Pe legea nouă a pensiilor 360/2023 se ia în calcul salarul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului de asigurări sociale pe anul in curs.
Re: Punctaj lunar
Scris de: Cristi C la data: 07/25/2024 6:33am
Art. 142 - (1) Pentru perioadele anterioare datei intrării în vigoare a prezentei legi, punctajul
lunar se calculează prin raportarea veniturilor prevăzute la art. 139 sau, după caz, la art. 141,
la câştigul salarial mediu brut sau net, după caz, comunicat de Institutul Naţional de Statistică,
prevăzut în anexa nr. 7.
la ce se refera acest articol din legea 360?
la perioadele contributive pana la intrrea in vigoare a noii legi ?
Sau la perioada pana la care se va calcula prin raportare la salariulmediu brut comunicat de INS ?
Re: Punctaj lunar
Scris de: la pensie la data: 07/26/2024 4:04am
Conform prevederilor noii legi a pensiilor 360/2023, dupa intrarea in vigoare a acesteia, punctajul lunar se calculeaza astfel :
- In perioada anterioara intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor, prin impartirea venitului brut lunar realizat sau, dupa caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale, la castigul salarial mediu brut sau net, dupa caz, comunicat de Institutul National de Statistica, conform art 142 alin (1) din lege
- In perioana dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor, prin impartirea venitului brut lunar realizat sau, dupa caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale, la castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat din anul respectiv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1