Subiect "somaj si 2 ani crestere copil" Deschis de alexandra cristian la data: 07/25/2024 5:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
somaj si 2 ani crestere copil
Scris de: alexandra cristian la data: 07/25/2024 5:56am
Gen:f
Data nasterii: 05.08.1970
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Cum trecem in calculatorul de pe site ul dvs. sumele ce apar cu puncte de pensie in desfasuratoarele de la casa de pensii si care provin din somaj, concedii medicale, concedii de maternitate/crestere copil si alte asemenea? La ce categorie pot fi trecute in conditiile in care nu sunt nici salarii, nici netrecute in carte, nici tarife orare ? Si intrebarea a doua: am terminat facultatea la seral si am lucrat dimp de 4 ani la jumatate de norma. CFS este inregistrat undeva in baza de date sau trebuie sa il extrag eu la calcul din perioada pe care o inscriu in calculator ? Cum se vor considera / calcula acesti 4 ani ? Multumesc anticipat !
Re: somaj si 2 ani crestere copil
Scris de: la pensie la data: 07/26/2024 4:28am
Perioadele in care in loc de salariu s-au primit indemnizatii pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale, in programul de calcul pensie de pe site-ul nostru se selecteaza codul "L" si in coloana salariu tarifar se introduce suma pentru care s-a platit contributie.
A doua intrebare este neclara. Perioada lucrata cu jumatate de norma este numita perioada cu timp partial nu concediu fara salariu. Sumele castigate de dv in perioada lucrata cu timp partial sunt inregistrate in baza de date a casei de pensii, daca aceasta perioada este dupa 01 aprilie 2001 si aveti acces la aceste date daca va faceti un cont personal pe site-ul Casei de pensii.
Daca aceasta perioada este inainte de 01 aprilie 2001 sau daca nu aveti cont personal pe site-ul casei de pensii trebuie sa faceti dv calculul sumelor castigate si acestea vor fi introduse in programul de calcul pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1