Subiect "decizie" Deschis de ieseanul la data: 10/09/2024 12:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
decizie
Scris de: ieseanul la data: 10/09/2024 12:29am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:revin la Dvs, stimate domn LaPensie sa va spun ca ...nici azi nu a venit decizia, am primit talonul pe octombrie tot cu suma veche 2000 si un pic, mai putin decat salariul minim net!--, mi se pare absolut incredibila bataia asta de joc, noi intelegem ca se face manual recalcularea, dar asa mult nu am stat nici cand a venit decizia de pensionare! ma gandesc ca daca mergem acolo cu nr de inregistrare sa le aratam ca a trecut f mult timp de la acea sesizare - peste o luna- ne temem sa nu si bata joc de noi mai tare...pe langa faptul ca ei inca se afla in limita de 75 (sau 45) de zile in care pot trimite decizia...oricum, dezamagirea , ca sa nu spun scarba, este f mare...cand vad prieteni de-ai nostri tot cu jandicap, care au primit decizia de 2 luni chiar si noi nu...si cativa au tot pensie de urmas, dar ei o au mai veche...facuta de prin 2000...cand puteam si eu sa fac dar m-am incapatanat sa muncesc...pana cand nu am mai putut si nu mi s-a mai dat nicio sansa la munca...multi au zis ca am pierdut 12-15 ani de pensie, dar asta e...am vrut sa am pensia mea dar daca nu s-a putut, asta e. cu multumiri, ieseanul
Re: decizie
Scris de: GicaH la data: 10/09/2024 3:09am
ieseanul :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:revin la Dvs, stimate domn LaPensie sa va spun ca ...nici azi nu a venit decizia, am primit talonul pe octombrie tot cu suma veche 2000 si un pic, mai putin decat salariul minim net!--, mi se pare absolut incredibila bataia asta de joc, noi intelegem ca se face manual recalcularea, dar asa mult nu am stat nici cand a venit decizia de pensionare! ma gandesc ca daca mergem acolo cu nr de inregistrare sa le aratam ca a trecut f mult timp de la acea sesizare - peste o luna- ne temem sa nu si bata joc de noi mai tare...pe langa faptul ca ei inca se afla in limita de 75 (sau 45) de zile in care pot trimite decizia...oricum, dezamagirea , ca sa nu spun scarba, este f mare...cand vad prieteni de-ai nostri tot cu jandicap, care au primit decizia de 2 luni chiar si noi nu...si cativa au tot pensie de urmas, dar ei o au mai veche...facuta de prin 2000...cand puteam si eu sa fac dar m-am incapatanat sa muncesc...pana cand nu am mai putut si nu mi s-a mai dat nicio sansa la munca...multi au zis ca am pierdut 12-15 ani de pensie, dar asta e...am vrut sa am pensia mea dar daca nu s-a putut, asta e. cu multumiri, ieseanul


Eu i-am sunat pentru relații privind revizuirea pensiei soției promisa de directoarea adjunctă în audienta, dar au zis sa aștept până voi primi decizia, apoi sa acționez in instanță, dacă este cazul, in termen de 45 de zile de la primirea noii decizii, căci ei nu dau relații.
Re: decizie
Scris de: la pensie la data: 10/09/2024 10:55am
Din pacate nici noi nu avem informatii suplimentare privind motivul intarzierii unor decizii de recalculare a pensiilor.
Consideram ca aceste intarzieri nu sunt indreptate impotriva unor categorii de pensionari ci pentruca in anumite cazuri functionarii care intocmesc aceste decizii nu au prevederi clare si asteapta clarificari sau chiar modificarea prevederilor actuale ale legii pensiilor.
Re: decizie
Scris de: GicaH la data: 10/09/2024 1:33pm
la pensie :
Din pacate nici noi nu avem informatii suplimentare privind motivul intarzierii unor decizii de recalculare a pensiilor.
Consideram ca aceste intarzieri nu sunt indreptate impotriva unor categorii de pensionari ci pentruca in anumite cazuri functionarii care intocmesc aceste decizii nu au prevederi clare si asteapta clarificari sau chiar modificarea prevederilor actuale ale legii pensiilor.


Da, eu însă m-am referit la o decizie de revizuire in urma editării în mod eronat și cred că și voit, in decizia de recalculare a unui punctaj mai mic, pentru care am depus o petiție anexând ca dovezi vechile decizii de pensie, dar neavând încredere în cuvântul celor de la CJP, am depus și acțiune la tribunal.
Re: decizie
Scris de: ieseanul la data: 10/09/2024 4:28pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumim dle LaPensie! dl Gica are dreptate cu increderea ...nu prea mai poti avea incredere in nimeni in ziua de azi.am trimis un email in care am vorbit f frumos si civilizat, si mi-au raspuns asa in 2 peri. de aia nici nu i mai deranjez, astept sa vina, cand o veni, ca trebuie sa vina pt ca am nr de inregistrare la ei, asa daca i tot presez, nu rezolv nimic si ii mai si enervez si poate, patesc ca dl GicaH....Doamne fereste.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1