Subiect "STAGIU ASIMILAT PENSIE ANTICIPATA" Deschis de SORINA la data: 10/09/2024 6:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
STAGIU ASIMILAT PENSIE ANTICIPATA
Scris de: SORINA la data: 10/09/2024 6:27am
Gen:FEMININ
Data nasterii:13.02.1967
Stagiul de cotizare:35 ANI
Alte date:FACULTATE LA ZI 4 ANI
Intrebare:Anii de facultate la zi (respectiv 4 ani)se adauga stagiului de cotizare pentru a iesi anticipat fara penalizare ?Adica daca am ,de exemplu,36 ani stagiu contributiv si 4 ani facultate la zi pot iesi anticipat fara penalizare?

Multumesc!
Re: STAGIU ASIMILAT PENSIE ANTICIPATA
Scris de: GicaH la data: 10/09/2024 6:55am
SORINA :
Gen:FEMININ
Data nasterii:13.02.1967
Stagiul de cotizare:35 ANI
Alte date:FACULTATE LA ZI 4 ANI
Intrebare:Anii de facultate la zi (respectiv 4 ani)se adauga stagiului de cotizare pentru a iesi anticipat fara penalizare ?Adica daca am ,de exemplu,36 ani stagiu contributiv si 4 ani facultate la zi pot iesi anticipat fara penalizare?

Multumesc!


Înțeleg că aveți 36 ani stagiu contributiv(efectiv lucrați) și încă 4 ani stagiu asimilat, în total 40 ani stagiu de cotizare.
Cu aceste stagii puteți ieși la pensie limita de vârstă conform art.56 din noua lege a pensiilor 360/2023 cu maxim 5 ani înainte de împlinirea vârstei standard de pensionare la limită de vârstă, condiția fiind că sa aveți minim 35 ani stagiu contributiv(efectiv lucrat) din cei minim 40 de ani de stagiu de cotizare, cei peste 35 ani pot fi stagii de cotizare, stagii asimilate, stagii suplimentare pentru grupe de muncă sau somaj, adică în cazul dumneavoastră începând cu februarie 2025.
În actuala lege a pensiilor nuai exista pensie anticipata nepenalizată ci doar pensie anticipata cu diminuare și pensie limita de vârstă.
Re: STAGIU ASIMILAT PENSIE ANTICIPATA
Scris de: SORINA la data: 10/09/2024 8:04am
GicaH :
SORINA :
Gen:FEMININ
Data nasterii:13.02.1967
Stagiul de cotizare:35 ANI
Alte date:FACULTATE LA ZI 4 ANI
Intrebare:Anii de facultate la zi (respectiv 4 ani)se adauga stagiului de cotizare pentru a iesi anticipat fara penalizare ?Adica daca am ,de exemplu,36 ani stagiu contributiv si 4 ani facultate la zi pot iesi anticipat fara penalizare?

Multumesc!


Înțeleg că aveți 36 ani stagiu contributiv(efectiv lucrați) și încă 4 ani stagiu asimilat, în total 40 ani stagiu de cotizare.
Cu aceste stagii puteți ieși la pensie limita de vârstă conform art.56 din noua lege a pensiilor 360/2023 cu maxim 5 ani înainte de împlinirea vârstei standard de pensionare la limită de vârstă, condiția fiind că sa aveți minim 35 ani stagiu contributiv(efectiv lucrat) din cei minim 40 de ani de stagiu de cotizare, cei peste 35 ani pot fi stagii de cotizare, stagii asimilate, stagii suplimentare pentru grupe de muncă sau somaj, adică în cazul dumneavoastră începând cu februarie 2025.
În actuala lege a pensiilor nuai exista pensie anticipata nepenalizată ci doar pensie anticipata cu diminuare și pensie limita de vârstă.



Mai am o nelamurire.Daca am 35 ani stagiu contributiv si 4 ani facultatea la zi ,penalizarea se aplica la 1 an (40 ani - 39) sau la 5 ani (40 ani -35)?
Re: STAGIU ASIMILAT PENSIE ANTICIPATA
Scris de: GicaH la data: 10/09/2024 9:18am
SORINA :
GicaH :
SORINA :
Gen:FEMININ
Data nasterii:13.02.1967
Stagiul de cotizare:35 ANI
Alte date:FACULTATE LA ZI 4 ANI
Intrebare:Anii de facultate la zi (respectiv 4 ani)se adauga stagiului de cotizare pentru a iesi anticipat fara penalizare ?Adica daca am ,de exemplu,36 ani stagiu contributiv si 4 ani facultate la zi pot iesi anticipat fara penalizare?

Multumesc!


Înțeleg că aveți 36 ani stagiu contributiv(efectiv lucrați) și încă 4 ani stagiu asimilat, în total 40 ani stagiu de cotizare.
Cu aceste stagii puteți ieși la pensie limita de vârstă conform art.56 din noua lege a pensiilor 360/2023 cu maxim 5 ani înainte de împlinirea vârstei standard de pensionare la limită de vârstă, condiția fiind că sa aveți minim 35 ani stagiu contributiv(efectiv lucrat) din cei minim 40 de ani de stagiu de cotizare, cei peste 35 ani pot fi stagii de cotizare, stagii asimilate, stagii suplimentare pentru grupe de muncă sau somaj, adică în cazul dumneavoastră începând cu februarie 2025.
În actuala lege a pensiilor nuai exista pensie anticipata nepenalizată ci doar pensie anticipata cu diminuare și pensie limita de vârstă.



Mai am o nelamurire.Daca am 35 ani stagiu contributiv si 4 ani facultatea la zi ,penalizarea se aplica la 1 an (40 ani - 39) sau la 5 ani (40 ani -35)?


Diminuarea(penalizarea) se calculează raportat la numărul de luni de anticipare și în funcție de numărul de ani întregi cu care s-a depășit stagiul complet de cotizare și procentul se păstrează până la vârsta standard de pensionare la limită de vârstă care la dumneavoastră este februarie 2030.
Având în vedere că ați specificat că aveți studii superioare de lunga durată de 4 ani, cursuri de zi, vă sfătuiesc să citiți legea 360/2023( o găsiți la căutare pe Google)Secțiunea 2, "Pensie anticipată" art.58÷60, unde găsiți și tabelul și cum se calculează procentele de diminuări pentru pensionare anticipata cu diminuare.
De asemenea vă recomand să studiați și Anexa 5 la lege cu privire la varta standard de pensionare la limită de vârstă și stagiile complete de cotizare.
Re: STAGIU ASIMILAT PENSIE ANTICIPATA
Scris de: la pensie la data: 10/10/2024 5:18am
Daca dv lndepliniti conditia de varsta de 58 ani si stagiul de cotizare de 40 ani din care minim 35 ani contributivi beneficiati de pensie pentru limita de varsta nediminuata, nu de pensie anticipata.
Re: STAGIU ASIMILAT PENSIE ANTICIPATA
Scris de: GicaH la data: 10/10/2024 8:36am
la pensie :
Daca dv lndepliniti conditia de varsta de 58 ani si stagiul de cotizare de 40 ani din care minim 35 ani contributivi beneficiati de pensie pentru limita de varsta nediminuata, nu de pensie anticipata.


Păi, asta i-am zis și eu, că poate ieși la pensie limita de vârstă la 58 ani împliniți, adică în februarie 2025, doar că a revenit și a specificat că are decât 35ani contributivi și 4 ani stagiu asimilat(studii superioare la zi).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1