Subiect "Cumul pensie si salariu" Deschis de Stelian la data: 10/09/2024 10:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumul pensie si salariu
Scris de: Stelian la data: 10/09/2024 10:35am
Gen:M
Data nasterii:30.08.1964
Stagiul de cotizare:42 ani contributivi
Alte date:1.4 ani stagiu militar
Intrebare:As vrea sa ma pensionez, dar sa si lucrez in continuare. Trebuie sa anunt angajatorul ca m-am pensionat conform noii legii? Multumesc
Re: Cumul pensie si salariu
Scris de: GicaH la data: 10/09/2024 1:27pm
Stelian :
Gen:M
Data nasterii:30.08.1964
Stagiul de cotizare:42 ani contributivi
Alte date:1.4 ani stagiu militar
Intrebare:As vrea sa ma pensionez, dar sa si lucrez in continuare. Trebuie sa anunt angajatorul ca m-am pensionat conform noii legii? Multumesc


Nu trebuie să îl anunți dumneata, căci legal, va trebui sa dai datele de contact ale acestuia la CJP atunci când depui dosarul de pensionare și va fi anunțat automat de aceștia atunci când se va emite decizia.
Dacă acesta va fi de acord și va dori sa lucrezi in continuare, după desfacerea contractului de muncă, va trebui sa îți încheie un nou contract de muncă.
Re: Cumul pensie si salariu
Scris de: Stelian la data: 10/09/2024 3:31pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru raspuns. Speram ca acest lucru sa fie dupa 65 ani.
Re: Cumul pensie si salariu
Scris de: luciana la data: 10/22/2024 7:27am
Dvs. indepliniti acum conditiile pentru pensionare la limita de varsta, conform art 56 din L360. In aceasta situatie, puteti cumula pensia cu salariul la acelasi angajator fara sa vi se inceteze contractul de munca actual, pana la varsta standard de 65 de ani.
Abia la implinirea varstei standard de 65 de ani va veti afla in situatia de a fi nevoit sa alegeti pensie sau salariu, ori lucrul cu un nou contract de munca si cumulare salariu cu pensia.
Temeiul legal care justifica cele scrise:
L360
Art. 46. - (1) Pensia pentru limită de vârstă se cuvine persoanelor care îndeplinesc, cumulativ, la data pensionării, condiţiile privind vârsta standard de pensionare şi stagiul minim de cotizare prevăzute în anexa nr. 5.
(2) Persoanele asigurate în sistemul public de pensii care îndeplinesc condiţiile de înscriere la pensie prevăzute la alin. (1) pot opta între acordarea pensiei pentru limită de vârstă şi continuarea activităţii, cu acordul anual al angajatorului, până la împlinirea vârstei de 70 de ani.

Dvs va incadrati la alin (2) lit. C) din

NORME METODOLOGICE de aplicare a L360
+ Articolul 19
(1) Persoanele asigurate în sistemul public de pensii care îndeplinesc condițiile de înscriere la pensie pentru limită de vârstă, respectiv vârsta standard de pensionare și stagiul minim de cotizare contributiv prevăzute în anexa nr. 5 la lege), începând cu data intrării în vigoare a legii, pot opta pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă sau continuarea activității în baza aceluiași contract individual de muncă/raport de serviciu, până la împlinirea vârstei de 70 de ani, în condițiile prevăzute de art. 46 alin. (2) din lege.
(2) Prevederile art. 46 alin. (2) din lege nu se aplică în
următoarele cazuri:
a) persoanelor care au îndeplinit condițiile de vârstă standard de pensionare și stagiu minim de cotizare/stagiu minim de cotizare contributiv anterior datei de 1 ianuarie 2024;
b) persoanelor care s-au pensionat anterior datei de 1 ianuarie 2024;
c) persoanelor care se vor pensiona ulterior datei de 1 ianuarie 2024, cu reducerea vârstei standard de pensionare, conform legii;
d) persoanelor care ulterior înscrierii la pensie pentru limită de vârstă, la vârsta standard de pensionare, continuă activitatea în baza unui alt contract individual de muncă/raport de serviciu.
Sper sa va fie de folos informatia.
Re: Cumul pensie si salariu
Scris de: luciana la data: 10/22/2024 7:37am
SCUZE! MEA CULPA.AM GRESIT.
Partea cu NORMELE vi se va aplica la 65 de ani.Si va veti afla in situatia de la lit. d): cumul pensie cu salariu pe un nou contract de munca.
Multa sanatate.
Re: Cumul pensie si salariu
Scris de: la pensie la data: 10/22/2024 9:23am
Raspunsul domnului Gica este corect.
La emiterea deciziei de pensionare cu pensie pentru limita de varsta conform art 56 din legea pensiilor 360/2023 Casa de pensii anunta angajatorul si acesta conform legii 53/ 2003 Codul Muncii Art 56 (1) litera c) declara incetarea de drept a contractului de munca si pentru a lucra in continuare daca angajatorul este de acord trebuie incheiat un nou contract de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1