Subiect "calcul puncte de stabilitate" Deschis de Sorin E la data: 10/10/2024 6:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul puncte de stabilitate
Scris de: Sorin E la data: 10/10/2024 6:52am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Calculul punctelor de stabilitate se face pe baza diferentei dintre stagiului de cotizare contributiv din decizia de recalculare si 25? Daca stagiul de cotizare contributiv din decizia de recalculare este 38 ani si 9 luni nr. punctelor de stabilitate nu ar trebui sa fie 5x0,5+5x0,75+3x1+ 0,75 (aferent celor 9 luni)= 10? Multumesc
Re: calcul puncte de stabilitate
Scris de: la pensie la data: 10/10/2024 10:02am
Calculul dv este corect dar, exista un dar...
In art 85 alin (6) din legea pensiilor 360/2023 se prevede ca nu se acorda puncte de stabilitate pentru stagiile de cotizare contributive daca in acea perioada s-a cumulat salariu cu pensie din sistemul public de pensii sau pensie de serviciu din sisteme de pensii neintegrate sistemului public de pensii.
Re: calcul puncte de stabilitate
Scris de: GicaH la data: 10/10/2024 10:04am
Sorin E :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Calculul punctelor de stabilitate se face pe baza diferentei dintre stagiului de cotizare contributiv din decizia de recalculare si 25? Daca stagiul de cotizare contributiv din decizia de recalculare este 38 ani si 9 luni nr. punctelor de stabilitate nu ar trebui sa fie 5x0,5+5x0,75+3x1+ 0,75 (aferent celor 9 luni)= 10? Multumesc


Da, calculul este bun, dar trebuie să aveți în vedere că dacă ați lucrat după pensionare, acea perioadă este inclusa în Stagiul contributiv de la A1, dar care nu se ia în calcul la stagiul contributiv pentru care se calculează puncte de stabilitate și deci se scade din A1.
Problema sesizatade mine este că se scadeai mult , această perioadă nefiind specificată în această minunată decizie de recalculare.
Re: calcul puncte de stabilitate
Scris de: GicaH la data: 10/10/2024 10:05am
GicaH :
Sorin E :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Calculul punctelor de stabilitate se face pe baza diferentei dintre stagiului de cotizare contributiv din decizia de recalculare si 25? Daca stagiul de cotizare contributiv din decizia de recalculare este 38 ani si 9 luni nr. punctelor de stabilitate nu ar trebui sa fie 5x0,5+5x0,75+3x1+ 0,75 (aferent celor 9 luni)= 10? Multumesc


Da, calculul este bun, dar trebuie să aveți în vedere că dacă ați lucrat după pensionare, acea perioadă este inclusa în Stagiul contributiv de la A1, dar care nu se ia în calcul la stagiul contributiv pentru care se calculează puncte de stabilitate și deci se scade din A1.
Problema sesizatade mine este că se scadeai mult , această perioadă nefiind specificată în această minunată decizie de recalculare.


Erată: ....se scade mai mult....
Re: calcul puncte de stabilitate
Scris de: Stere D la data: 10/15/2024 7:59am
la pensie :
Calculul dv este corect dar, exista un dar...
In art 85 alin (6) din legea pensiilor 360/2023 se prevede ca nu se acorda puncte de stabilitate pentru stagiile de cotizare contributive daca in acea perioada s-a cumulat salariu cu pensie din sistemul public de pensii sau pensie de serviciu din sisteme de pensii neintegrate sistemului public de pensii.


Eu am fost in somaj tehnic 2009 si 2010 cate 3 luni in fiecare an ( unde este cumularea pensie cu salariu ?)
Re: calcul puncte de stabilitate
Scris de: GicaH la data: 10/15/2024 1:49pm
Stere D :
la pensie :
Calculul dv este corect dar, exista un dar...
In art 85 alin (6) din legea pensiilor 360/2023 se prevede ca nu se acorda puncte de stabilitate pentru stagiile de cotizare contributive daca in acea perioada s-a cumulat salariu cu pensie din sistemul public de pensii sau pensie de serviciu din sisteme de pensii neintegrate sistemului public de pensii.


Eu am fost in somaj tehnic 2009 si 2010 cate 3 luni in fiecare an ( unde este cumularea pensie cu salariu ?)


Răspunsul era pentru domnul Sorin. Dumneavoastră înseamnă că acea perioadă v-a fost punctată corespunzător raportului dintre indemnizația de șomaj tehnic și salariul mediu brut pe economie din acele luni.
Re: calcul puncte de stabilitate
Scris de: la pensie la data: 10/16/2024 2:29am
Pentru domnul Stere
Pe perioada somajului tehnic se mentin raporturile de munca insa se suspenda contractul de munca.
Aceasta perioada nu este contributiva si deci nu se ia in calculul punctelor de stabilitate.
Re: calcul puncte de stabilitate
Scris de: Carp Mircea la data: 10/16/2024 6:15am
Pentru Sorin E
Daca aveti nelamuriri asupra punctelor de stabiltate pe care le-ati primit, cautati raspunsul, aici:
https://www.cnpp.ro/documents/10180/12207848/Not%C4%83%20referitoare%20la%20elemente%20de%20noutate%20introduse%20de%20Legea%20nr.%20360%20din%202023%20privind%20sistemul%20public%20de%20pensii
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1