Subiect "Luni lipsa pensie" Deschis de victor cheroiu la data: 10/14/2024 4:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Luni lipsa pensie
Scris de: victor cheroiu la data: 10/14/2024 4:56am
Buna ziua,

In curand voi depune dosarul de pensionare la limita de varsta, peste 35 ani lucrati.

Am insa 2 nelamuriri.

- Am facut cont pe CNPP si din inregistrarile aflate pe site-ul lor am niste luni lipsa, aceste luni figureaza in carnetul de munca dar nu apar in evidentele lor. Ce trebuie facut ?
- In multe luni in cartea de munca scrie un salariu dar in evidentele de pe siteul lor este mentionat altul, diferentele nu sunt mari zeci sau sute de lei, dar in minus pentru mine. Ce ar trebui sa fac?

Mentionez ca am intrebat aceste lucruri pe mail catre clps3@cnpp.ro si bucuresti.clps3@cnpp.ro, dar nu am primit niciun raspuns desi am revenit.

Multumesc
Re: Luni lipsa pensie
Scris de: Dan la data: 10/14/2024 11:53am
victor cheroiu :
Buna ziua,

In curand voi depune dosarul de pensionare la limita de varsta, peste 35 ani lucrati.

Am insa 2 nelamuriri.

- Am facut cont pe CNPP si din inregistrarile aflate pe site-ul lor am niste luni lipsa, aceste luni figureaza in carnetul de munca dar nu apar in evidentele lor. Ce trebuie facut ?
- In multe luni in cartea de munca scrie un salariu dar in evidentele de pe siteul lor este mentionat altul, diferentele nu sunt mari zeci sau sute de lei, dar in minus pentru mine. Ce ar trebui sa fac?

Mentionez ca am intrebat aceste lucruri pe mail catre clps3@cnpp.ro si bucuresti.clps3@cnpp.ro, dar nu am primit niciun raspuns desi am revenit.

Multumesc


Mergeti direct la ghiseu la casa de pensii sau cereti audienta prin mail.
Re: Luni lipsa pensie
Scris de: la pensie la data: 10/14/2024 11:56am
Raspunsul domnului Dan este corect.
Mai intai trebuie sa cereti informatii privind cauza acestor neconcordante pentru a putea analiza daca se mai pot elimina.
Dupa data de 01 aprilie 2001 evidenta contributiilor la pensii a fost facuta de CNPP pe baza situatiilor REVISAL transmise lunar de catre angajatori catre CNPP.
In cazul lunilor lipsa cauza poate fi netrimiterea acestor situatii. In acest caz este posibila eliminarea neconcordatei daca este posibila transmiterea de angajator a unei situatii rectificative.
In cazul sumelor mai mici cauza poate fi nerealizarea sumelor inscrise in carnetul de munca din diferite cauze. In acest caz dupa opinia noastra nu se mai poate face nimic pentruca in situatia de pe site-ul CNPP se afla sumele pentru care s-a platit CAS iar calculul punctajelor lunare se face, conform principiului contributivitatii, lund in calcul sumele pentru care s-a platit CAS.
Re: Luni lipsa pensie
Scris de: Gheorghiu Adrian la data: 10/14/2024 1:45pm
..."calculul punctajelor lunare se face, conform principiului contributivitatii, lund in calcul sumele pentru care s-a platit CAS."
...vorbind de contributivitate: de ce se ia in calcul si timpul de munca?...eu sunt "penalizat" cu 18 luni(!) in perioada 2009-2011(crizaaaa?), desi am CAS platite luna de luna(este adevarat cu sume mici, de ordinul 2-300lei).
Ca si o dubla "impozitare"...
Re: Luni lipsa pensie
Scris de: la pensie la data: 10/15/2024 2:50am
Pentru domnul Ghiorghiu
Regretam dar nu putem noi sa justificam prevederile legii pensiilor pentruca nu avem nicio contributie le elaborarea acestora..
Nerecunoasterea unei anumite perioade ca stagiu de cotizare nu se datoreaza sumei platite ca CAS ci altei cauze.
Re: Luni lipsa pensie
Scris de: Stere D la data: 10/15/2024 7:56am
Va recomand sa luati adeverinta de salarii si sporuri conform legii 360/2023 pentru perioada pana la 1 Aprilie 2001 unde s-au facut inregistrarile in cartea de munca si care unele inregistrari s-ar putea pe cont CNPP sa fie cele de incadrare si nu cele brute sau aveti perioade pentru care societatea nu a platit contributia CAS .
Dupa emiterea adeverintei de la societatea la care ati lucrat pana la 1 Aprilie 2001 cand inregistrarile se face-au in alt mod decat dupa aceasta data cand totul este electronic ( datele salariului brut este transmis de ANAF prin platile platite si date mai departe la CNPP )
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1