Subiect "Punctaj lunar legea 360" Deschis de Cristian la data: 10/16/2024 10:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Punctaj lunar legea 360
Scris de: Cristian la data: 10/16/2024 10:58am
Bună ziua,
Conform legii 360/2023 (articolul 3, articolul 85), punctajul lunar se calculează după altă formulă decât în legea 263. Venitul brut lunar se împarte la salariul mediu brut utilizat la de fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, în loc de salariul mediu brut lunar la nivel național. Salariul pentru fundamentarea bugetului
este sistematic mai mic (poate cu rare excepții) decât salariile medii brute lunare din acel an. În acest fel, noii pensionari vor fi avantajați la punctajul total față de cei pensionați cu legea 263. După o apreciere ochiometrică, din 2001 încoace ar rezulta creșteri de 5-10% a fiecărui punctaj anual. Oricum o creștere a punctajului total față de vechea formulă. Este corect ce am scris sau sunt victima unei aberații :) ?
Mulțumesc și o zi bună.
Re: Punctaj lunar legea 360
Scris de: GicaH la data: 10/16/2024 11:47am
Cristian :
Bună ziua,
Conform legii 360/2023 (articolul 3, articolul 85), punctajul lunar se calculează după altă formulă decât în legea 263. Venitul brut lunar se împarte la salariul mediu brut utilizat la de fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, în loc de salariul mediu brut lunar la nivel național. Salariul pentru fundamentarea bugetului
este sistematic mai mic (poate cu rare excepții) decât salariile medii brute lunare din acel an. În acest fel, noii pensionari vor fi avantajați la punctajul total față de cei pensionați cu legea 263. După o apreciere ochiometrică, din 2001 încoace ar rezulta creșteri de 5-10% a fiecărui punctaj anual. Oricum o creștere a punctajului total față de vechea formulă. Este corect ce am scris sau sunt victima unei aberații :) ?
Mulțumesc și o zi bună.


Nu este corect interpretată legea, pentru că acest calcul se referă la perioada de după 01.09.2024 și nu din 2001.
Re: Punctaj lunar legea 360
Scris de: Dan la data: 10/16/2024 12:03pm
Cristian :
Bună ziua,
Conform legii 360/2023 (articolul 3, articolul 85), punctajul lunar se calculează după altă formulă decât în legea 263. Venitul brut lunar se împarte la salariul mediu brut utilizat la de fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, în loc de salariul mediu brut lunar la nivel național. Salariul pentru fundamentarea bugetului
este sistematic mai mic (poate cu rare excepții) decât salariile medii brute lunare din acel an. În acest fel, noii pensionari vor fi avantajați la punctajul total față de cei pensionați cu legea 263. După o apreciere ochiometrică, din 2001 încoace ar rezulta creșteri de 5-10% a fiecărui punctaj anual. Oricum o creștere a punctajului total față de vechea formulă. Este corect ce am scris sau sunt victima unei aberații :) ?
Mulțumesc și o zi bună.


Nu este nici o aberatie, este adevarul matematic !
Asa este: noii pensionari vor avea mai multa sansa, caci punctajele anuale vor fi mai mari, datorita schimbarii numitorului la calculul punctajelor lunare.Salariile medii brute pentru fundamentarea bugetului de AS sunt mai mici decit cele pe economie.Intre 2021 si 2023 aceste diferente erau : 399 lei in 2021, 335 lei in 2022 si 575 lei in 2023.
Deja pentru 2024, pe primele 8 luni avem 8270 lei SMB pe tara ,fata de 7567 lei SM pt fundamentarea buget AS, adica o diferenta de 703 lei ,dar anul nu s-a incheiat inca !
Asta-i echitatea vazuta de Ministerul Muncii ???!!!
Re: Punctaj lunar legea 360
Scris de: Dan la data: 10/16/2024 12:12pm
GicaH :
Cristian :
Bună ziua,
Conform legii 360/2023 (articolul 3, articolul 85), punctajul lunar se calculează după altă formulă decât în legea 263. Venitul brut lunar se împarte la salariul mediu brut utilizat la de fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, în loc de salariul mediu brut lunar la nivel național. Salariul pentru fundamentarea bugetului
este sistematic mai mic (poate cu rare excepții) decât salariile medii brute lunare din acel an. În acest fel, noii pensionari vor fi avantajați la punctajul total față de cei pensionați cu legea 263. După o apreciere ochiometrică, din 2001 încoace ar rezulta creșteri de 5-10% a fiecărui punctaj anual. Oricum o creștere a punctajului total față de vechea formulă. Este corect ce am scris sau sunt victima unei


aberații :) ?
Mulțumesc și o zi bună.


Nu este corect interpretată legea, pentru că acest calcul se referă la perioada de după 01.09.2024 și nu din 2001.


De acord cu dvs ca acest calcul se aplica dupa 01.09.2024, dar pentru cei care mai au inca 5-10 ani de munca, de la 01.09.2024, in acest interval , vor cistiga in urma noii formule de calcul.Deci observatia dlui Cristian este justa, doar exemplul din 2001 nu este adecvat.
Asta este parerea mea!
Re: Punctaj lunar legea 360
Scris de: expert network la data: 10/16/2024 1:24pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
..."pentru că acest calcul se referă la perioada de după 01.09.2024 și nu din 2001."
unde scrie negru pe alb 01.09.2024?
unde?
temei legal, rog fain frumos
Re: Punctaj lunar legea 360
Scris de: Cristian la data: 10/16/2024 2:08pm
"Nu este corect interpretată legea, pentru că acest calcul se referă la perioada de după 01.09.2024 și nu din 2001."
Eu doar am exemplificat cu referința la 2001, într-adevăr nu scrie despre asta în lege. Am observat că SMB anual folosit pentru bugetul de asigurări din 2001 încoace este mai mic decât (aproape) orice salariu mediu brut lunar din cele 12 luni ale fiecărui an. Nu știu despre alți ani dinainte de 2001 cum e situația, bănuiesc că similară.
În schimb, în lege (și în metodologie) nu scrie nicăieri că pentru stagiile anterioare lui 01.09.2024 se folosește vechea formulă cu numitorul salariu mediu brut lunar la nivel național, iar pentru stagiile ulterioare noua formulă.
Re: Punctaj lunar legea 360
Scris de: Cristian la data: 10/16/2024 2:14pm
Eu doar am exemplificat cu referința la 2001, într-adevăr nu scrie despre asta în lege. Am observat că SMB anual folosit pentru bugetul de asigurări din 2001 încoace este mai mic decât (aproape) orice salariu mediu brut lunar din cele 12 luni ale fiecărui an. Nu știu despre alți ani dinainte de 2001 cum e situația, bănuiesc că similară.
În schimb, în lege (și în metodologie) nu scrie nicăieri că pentru stagiile anterioare lui 01.09.2024 se folosește vechea formulă cu numitorul salariu mediu brut lunar la nivel național, iar pentru stagiile ulterioare noua formulă.
Re: Punctaj lunar legea 360
Scris de: Cristian la data: 10/16/2024 2:38pm
Dan :
GicaH :
Cristian :
Bună ziua,
Conform legii 360/2023 (articolul 3, articolul 85), punctajul lunar se calculează după altă formulă decât în legea 263. Venitul brut lunar se împarte la salariul mediu brut utilizat la de fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, în loc de salariul mediu brut lunar la nivel național. Salariul pentru fundamentarea bugetului
este sistematic mai mic (poate cu rare excepții) decât salariile medii brute lunare din acel an. În acest fel, noii pensionari vor fi avantajați la punctajul total față de cei pensionați cu legea 263. După o apreciere ochiometrică, din 2001 încoace ar rezulta creșteri de 5-10% a fiecărui punctaj anual. Oricum o creștere a punctajului total față de vechea formulă. Este corect ce am scris sau sunt victima unei


aberații :) ?
Mulțumesc și o zi bună.


Nu este corect interpretată legea, pentru că acest calcul se referă la perioada de după 01.09.2024 și nu din 2001.


De acord cu dvs ca acest calcul se aplica dupa 01.09.2024, dar pentru cei care mai au inca 5-10 ani de munca, de la 01.09.2024, in acest interval , vor cistiga in urma noii formule de calcul.Deci observatia dlui Cristian este justa, doar exemplul din 2001 nu este adecvat.
Asta este parerea mea!

In primul rând mulțumesc. Rog vedeți un comentariu al meu de mai jos care trebuia să fie un reply pentru dl. GicaH. Referirea la 2001 era exemplificativă, să arăt că noul numitor e mai mic decât cel vechi, pentru cel puțin 24 de ani. Puteam să aleg numai ultimii 3-4 ani. Totuși nu sunt de acord că acest calcul se aplică doar pentru punctajele lunare de după 1 septembrie. Punctajele lunare anterioare datei de 1 septembrie cu ce numitor se calculează? În lege și metodologie nu se precizează nimic diferit. Deci pentru toate salariile viitorului pensionar se aplică noul numitor.
Re: Punctaj lunar legea 360
Scris de: Cristian la data: 10/16/2024 2:41pm
GicaH :
Cristian :
Bună ziua,
Conform legii 360/2023 (articolul 3, articolul 85), punctajul lunar se calculează după altă formulă decât în legea 263. Venitul brut lunar se împarte la salariul mediu brut utilizat la de fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, în loc de salariul mediu brut lunar la nivel național. Salariul pentru fundamentarea bugetului
este sistematic mai mic (poate cu rare excepții) decât salariile medii brute lunare din acel an. În acest fel, noii pensionari vor fi avantajați la punctajul total față de cei pensionați cu legea 263. După o apreciere ochiometrică, din 2001 încoace ar rezulta creșteri de 5-10% a fiecărui punctaj anual. Oricum o creștere a punctajului total față de vechea formulă. Este corect ce am scris sau sunt victima unei aberații :) ?
Mulțumesc și o zi bună.


Nu este corect interpretată legea, pentru că acest calcul se referă la perioada de după 01.09.2024 și nu din 2001.

Mulțumesc, chestia cu 2001 era un exemplu, nu are legătură cu legea. Rog vedeți mai jos un comentariu al meu care trebuia să fie reply aici.
Re: Punctaj lunar legea 360
Scris de: Cristi C la data: 10/17/2024 2:17am
Art. 142 - (1) Pentru perioadele anterioare datei intrării în vigoare a prezentei legi, punctajul
lunar se calculează prin raportarea veniturilor prevăzute la art. 139 sau, după caz, la art. 141,
la câştigul salarial mediu brut sau net, după caz, comunicat de Institutul Naţional de Statistică,
prevăzut în anexa nr. 7.
Re: Punctaj lunar legea 360
Scris de: Cristian la data: 10/17/2024 3:04am
Cristi C :
Art. 142 - (1) Pentru perioadele anterioare datei intrării în vigoare a prezentei legi, punctajul
lunar se calculează prin raportarea veniturilor prevăzute la art. 139 sau, după caz, la art. 141,
la câştigul salarial mediu brut sau net, după caz, comunicat de Institutul Naţional de Statistică,
prevăzut în anexa nr. 7.

Mulțumesc mult! Asta clarifică chestiunea.
Mulțumesc tuturor comentatorilor pentru interesul arătat. O zi bună!
Re: Punctaj lunar legea 360
Scris de: Dan la data: 10/17/2024 4:48am
Dan :
GicaH :
Cristian :
Bună ziua,
Conform legii 360/2023 (articolul 3, articolul 85), punctajul lunar se calculează după altă formulă decât în legea 263. Venitul brut lunar se împarte la salariul mediu brut utilizat la de fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, în loc de salariul mediu brut lunar la nivel național. Salariul pentru fundamentarea bugetului
este sistematic mai mic (poate cu rare excepții) decât salariile medii brute lunare din acel an. În acest fel, noii pensionari vor fi avantajați la punctajul total față de cei pensionați cu legea 263. După o apreciere ochiometrică, din 2001 încoace ar rezulta creșteri de 5-10% a fiecărui punctaj anual. Oricum o creștere a punctajului total față de vechea formulă. Este corect ce am scris sau sunt victima unei


aberații :) ?
Mulțumesc și o zi bună.


Nu este corect interpretată legea, pentru că acest calcul se referă la perioada de după 01.09.2024 și nu din 2001.


De acord cu dvs ca acest calcul se aplica dupa 01.09.2024, dar pentru cei care mai au inca 5-10 ani de munca, de la 01.09.2024, in acest interval , vor cistiga in urma noii formule de calcul.Deci observatia dlui Cristian este justa, doar exemplul din 2001 nu este adecvat.
Asta este parerea mea!


Exemplu matematic:

O persoana nascuta in 1968, iese la pensie limita de vârsta la 65 de ani, in 2033.Si-a inceput cariera in 1986 , la 18 ani.Din 1986 pina la 31.08.2024, punctajul sau lunar ( implicit punctajul total ) va fi calculat dupa art. 139 si 141 din Legea 360., adica venit raportat la cistigul mediu pe tara, comunicat de INS (anexa 7). Pentru cei 9 ani ( 109 luni) ramasi de prestat , punctajul sau lunar va fi calculat raportând venitul sau brut la salariu mediu brut pentru fundamentarea bugetului de asig. sociale ( mai mic ca cel brut mediu pe tara!), ceea ce ii va creste numarul de puncte total realizat, care va fi aditionat cu punctele de stabilitate si care va fi inmultit cu VPR ( deja din 2025 se pare ca va fi in jur de 90,4).
Deci observatia dlui Cristian este foarte pertinenta.
Re: Punctaj lunar legea 360
Scris de: la pensie la data: 10/18/2024 3:24am
Consideram benefice astfel de discutii din care reies interpretari corecte ale prevederilor legale.
Din aceste discutii reiese ca la calculul punctajelor lunare sumele pentru care s-a platit contributie se impart la :
- In perioada inainte de 01 septembrie 2024 salariul mediu brut sau net, după caz, comunicat de Institutul Naţional de Statistică conform prevederilor art 142 alin (1) din legea pensiilor 360/2023.
- In perioada dupa data de 01 septembrie 2024 la salariul mediu brut utilizat la de fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat conform prevederilor art 85 alin (7) din legea pensiilor 369/2023.
In privinta modificarii metodei de calcul a punctajelor lunare opinia mea este ca aceasta modificare este gresita deoarece:
- salariul mediu comunicat de Institutul Naţional de Statistică are o baza de calcul obiectiva si este calculat de o institutie neutra spre deosebire de la salariul mediu brut utilizat la de fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat care nu are o metoda de calcul cunoscuta si este facuta de o institutie care are legatura stransa cu pensiile si poate fi subiectiva.
- In privinta avantajului pensionarilor este corecta observatia ca vor fi avantajati pensionarii la calculul punctajelor lunare spre sfarsitul anului datorita evolutiei inflatiei dar sa ne fereasca Dumnezeu de o inflatie galopanta pentruca in acest caz va trebuii modificat in cursul anului salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat.
Re: Punctaj lunar legea 360
Scris de: expert network la data: 10/18/2024 4:59am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Super comentariile de mai sus.
O singura precizare: INS este "...organ de specialitate al administrației publice centrale, cu personalitate juridică, în subordinea Guvernului, finanțat de la bugetul de stat."
Carevasazica nici vorba de neutralitate!
Aaa...era sa uit: singura institutie de acest gen din UE subordonata guvernului este din....Romania...
Re: Punctaj lunar legea 360
Scris de: GicaH la data: 10/20/2024 11:28am
Cristian :
"Nu este corect interpretată legea, pentru că acest calcul se referă la perioada de după 01.09.2024 și nu din 2001."
Eu doar am exemplificat cu referința la 2001, într-adevăr nu scrie despre asta în lege. Am observat că SMB anual folosit pentru bugetul de asigurări din 2001 încoace este mai mic decât (aproape) orice salariu mediu brut lunar din cele 12 luni ale fiecărui an. Nu știu despre alți ani dinainte de 2001 cum e situația, bănuiesc că similară.
În schimb, în lege (și în metodologie) nu scrie nicăieri că pentru stagiile anterioare lui 01.09.2024 se folosește vechea formulă cu numitorul salariu mediu brut lunar la nivel național, iar pentru stagiile ulterioare noua formulă.


Eu am înțeles ce ai exemplificat dar punctajele se calculează luna de luna , ești sau nu pensionat, confirm prevederilor legii pensiilor aflate în vigoare la acea dată.
Deci pentru, sa zicem, pentru 2007 se calculează conform legii 19/2000, pentru 2014 punctajul se calculează conform legii 263/2010, pentru 2025 conform legii 360/2023.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1