Subiect "Decizie pensie" Deschis de Sava la data: 10/17/2024 12:16pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Decizie pensie
Scris de: Sava la data: 10/17/2024 12:16pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am depus cerere de pensionare pentru limita de varsta pe 02.09.2024, indeplinind conditiile. Au trecut cele 45 de zile si n-am primit decizia. Am sunat la Casa de Pensii si mi-au spus ca n-au nu stiu ce soft, dar asta nu ma intereseaza, caci este acelasi lucru ca si cand anunt ca vreau sa vand ceva, dar eu n-am acel ceva!! Pot face plangere la Politie pentru nerespectarea legii?? Eu cand nu respect legea sunt sanctionat de catre Politie, chiar daca as avea nu un milion de motive!!
Cu multumiri!
Re: Decizie pensie
Scris de: Dan la data: 10/17/2024 12:34pm
Sava :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am depus cerere de pensionare pentru limita de varsta pe 02.09.2024, indeplinind conditiile. Au trecut cele 45 de zile si n-am primit decizia. Am sunat la Casa de Pensii si mi-au spus ca n-au nu stiu ce soft, dar asta nu ma intereseaza, caci este acelasi lucru ca si cand anunt ca vreau sa vand ceva, dar eu n-am acel ceva!! Pot face plangere la Politie pentru nerespectarea legii?? Eu cand nu respect legea sunt sanctionat de catre Politie, chiar daca as avea nu un milion de motive!!
Cu multumiri!


In primul rând nu la Politie faceti plângere, ci la tribunal.In al doilea rând, chiar ministra muncii a spus la TV ca sunt probleme cu softul de calcul al noilor pensionati, de la 01.09.2024 , ceea ce a creat un surplus de dosare ... in asteptare de rezolutionare! Daca aveti nr de inregistrare, veti primi retroactiv, de la data depunerii dosarului, pensia cind va fi calculata. In rest, daca aveti bani de pierdut prin tribunale, puteti sa-i dati in judecata, dar veti pierde si banii si tot cind vor ei va vor plati prima pensie.
Re: Decizie pensie
Scris de: Claudiu la data: 10/17/2024 2:34pm
Dan :
Sava :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am depus cerere de pensionare pentru limita de varsta pe 02.09.2024, indeplinind conditiile. Au trecut cele 45 de zile si n-am primit decizia. Am sunat la Casa de Pensii si mi-au spus ca n-au nu stiu ce soft, dar asta nu ma intereseaza, caci este acelasi lucru ca si cand anunt ca vreau sa vand ceva, dar eu n-am acel ceva!! Pot face plangere la Politie pentru nerespectarea legii?? Eu cand nu respect legea sunt sanctionat de catre Politie, chiar daca as avea nu un milion de motive!!
Cu multumiri!
si in al ”n”lea rand nici nu trebuie sa se ocupe ACUM de decizii de pensionare sau alte tampenii ci trebuie sa se ocupe de RECALCULAREA PENSIILOR care inca nu e gata !! 170 000 de pensionari INCA asteapta deciziile si altii merg pe la politie sa faca plangeri, fereasca Dzeu, asa ceva.asteptati domnule sa trimita TOATE DECIZIILE la cei 170 000 si apoi sa se ocupe de noi pensionari. si alte probleme. trebuie prioritate totala pentru RECALCULAREA care inca nu e gata

In primul rând nu la Politie faceti plângere, ci la tribunal.In al doilea rând, chiar ministra muncii a spus la TV ca sunt probleme cu softul de calcul al noilor pensionati, de la 01.09.2024 , ceea ce a creat un surplus de dosare ... in asteptare de rezolutionare! Daca aveti nr de inregistrare, veti primi retroactiv, de la data depunerii dosarului, pensia cind va fi calculata. In rest, daca aveti bani de pierdut prin tribunale, puteti sa-i dati in judecata, dar veti pierde si banii si tot cind vor ei va vor plati prima pensie.
Re: Decizie pensie
Scris de: Cristian la data: 10/17/2024 3:23pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Iata raspunsul CNPP la aceasta situatie: recunoaste ca a depasit termenul legal si ca pana in Noiembrie nu va solutiona nici un dosar depus dupa 1 Sep 2024

https://www.cnpp.ro/ro/noutati/-/asset_publisher/FbjvUfJwDu7P/content/informare-solutionare-cereri-pensionare-conform-legii-360-2023?redirect=https%3A%2F%2Fwww.cnpp.ro%2Fro%2Fnoutati%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_FbjvUfJwDu7P%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-1%26p_p_col_pos%3D1%26p_p_col_count%3D3

"INFORMARE

PRIVIND SOLUȚIONAREA CERERILOR DE PENSIONARE INTRODUSE CONFORM LEGII NR.360/2024



Având în vedere interesul legitim al persoanelor care solicită înscrierea la pensie începând cu data de 01.09.2024, data intrării în vigoare a prevederilor Legii nr.360/2024 privind sistemul public de pensii, formulăm următoarele precizări:

Legea nr. 360/2024, element de reformă a sistemului public de pensii, a introdus noi principii, definiții, elemente parametrice, precum și o nouă formulă de calcul a pensiilor care au impus realizarea unei noi aplicații de stabilire a drepturilor;
Acest proces complex se realizează împreună cu un consorțiu de firme specializate, în baza unui contract care are ca termen de finalizare a aplicației utilizată la calculul pensiilor conform noii legi luna octombrie 2024, urmând ca după această dată aplicația să fie dată în producție.
Complexitatea întregului demers este dată și de obiectivul ambițios pe care CNPP și l-a propus, respectiv acela de a integra toate modulele de calcul anterioare, toate versiunile de calcul impuse de legislațiile anterioare, respectiv de creare a unei baze de date unitare care să permită un istoric accesibil al tuturor dosarelor.
Ținând seama de preocuparea și implicarea totală a echipei care asigură – împreună cu specialiștii Casei Naționale de Pensii Publice – realizarea aplicațiilor informatice de stabilire și plată a pensiilor, ca parte a sistemului informatic integrat al CNPP, apreciem că aplicația informatică va fi implementată în cel mai scurt timp posibil.

La acest moment, Casele teritoriale de pensii înregistrează dosarele, le analizează, urmând să finalizeze deciziile pe baza noii aplicații informatice, în ordinea depunerii cererilor de pensionare.

Față de termenul de soluționare de 45 de zile prevăzut de lege, se va proceda cu celeritate la emiterea deciziilor pentru dosarele depuse începând cu luna septembrie.

Asigurăm pe toți beneficiarii sistemului public de pensii de faptul că depunem toate eforturile pentru soluționarea cu profesionalism a tuturor solicitărilor adresate instituției noastre.



Cu considerație,

Echipa CNPP 15.10.2024"
Re: Decizie pensie
Scris de: la pensie la data: 10/18/2024 3:36am
Cu regret pentru domnul Sava trebuie sa recunoastem ca domnul Dan are dreptate.
Re: Decizie pensie
Scris de: Nick la data: 10/21/2024 3:17am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Greșeala e că nu ați depus dosarul pe 31 august să vi se calculeze cu vechiul soft care funcționează! Plus că ați fi luat indice de corecție 41% în plus, probabil cu mult folos! E adevărat că s-ar fi recalculat imediat, dar ați fi avut pensia cea mai favorabilă.
Dar desigur, nu aveați de unde să știți. Și pe aici au fost multe întrebări pe această temă și fiecare caz era particular, adică pt unii era clar mai bine să iasă la pensie pe legea veche.
Re: Decizie pensie
Scris de: Sava la data: 10/21/2024 10:05am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pe 31 august nu indeplineam conditiile din legea veche! De aceea am ales septembrie!
Legat de plangere, nu-mi este foarte clar de ce cand cineva incalca o lege, indiferent care, reclamatia nu se face la Politie! Pai daca cineva imi vandalizeaza masina, chiar daca stiu cine este, nu ma duc la Judecatorie, ci la Politie!
Re: Decizie pensie
Scris de: Nick la data: 10/21/2024 1:15pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Până la reclamații, sfatul meu este să cereți o audiență la diectorul casei de pensii de care aparțineți și spuneți că nu aveți din ce plăti facturile și din ce trăi.
Re: Decizie pensie
Scris de: la pensie la data: 10/22/2024 3:00am
Pentru Domnul Sava
Jncalcarea prevederilor legii pensiei de catre Casa de pensii, in cazul dv, genereaza un litigiu intre dv si Casa de pensii.
In art 129 din legea pensiilor 360/2023 se prevede ca aceste litigii sa fie solutionate de Tribunal.
Daca nu sunteti convis va puteti adresa politiei si va explica ei mai bine.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1