Subiect "Depunere adeverinte dupa 1 septembrie" Deschis de Alin la data: 07/19/2024 10:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Depunere adeverinte dupa 1 septembrie
Scris de: Alin la data: 07/19/2024 10:27am
Gen:M
Data nasterii:08-04-1968
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare:Depunerea unei adeverinte dupa 1 septembrie2024 cu grupa de munca castigata in proces genereaza castig daca in urma recalcularii de la 1 septembrie rezulta un cuantum al pensiei mai mic decat cel aflat in plata ?
Re: Depunere adeverinte dupa 1 septembrie
Scris de: GicaH la data: 07/19/2024 1:49pm
Alin :
Gen:M
Data nasterii:08-04-1968
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare:Depunerea unei adeverinte dupa 1 septembrie2024 cu grupa de munca castigata in proces genereaza castig daca in urma recalcularii de la 1 septembrie rezulta un cuantum al pensiei mai mic decat cel aflat in plata ?


Da, diferența se calculează de la data depunerii dosarului în instanță.
Re: Depunere adeverinte dupa 1 septembrie
Scris de: Alin la data: 07/20/2024 3:11am
GicaH :
Alin :
Gen:M
Data nasterii:08-04-1968
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare:Depunerea unei adeverinte dupa 1 septembrie2024 cu grupa de munca castigata in proces genereaza castig daca in urma recalcularii de la 1 septembrie rezulta un cuantum al pensiei mai mic decat cel aflat in plata ?


Da, diferența se calculează de la data depunerii dosarului în instanță.


Deci sa intelegem ca orice decizie judecatoreasca pe un dosar depus inainte de 1 septembrie 2024 va fi calculata pe legea 263 /2010?
Re: Depunere adeverinte dupa 1 septembrie
Scris de: GicaH la data: 07/20/2024 3:27am
Alin :
GicaH :
Alin :
Gen:M
Data nasterii:08-04-1968
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare:Depunerea unei adeverinte dupa 1 septembrie2024 cu grupa de munca castigata in proces genereaza castig daca in urma recalcularii de la 1 septembrie rezulta un cuantum al pensiei mai mic decat cel aflat in plata ?


Da, diferența se calculează de la data depunerii dosarului în instanță.


Deci sa intelegem ca orice decizie judecatoreasca pe un dosar depus inainte de 1 septembrie 2024 va fi calculata pe legea 263 /2010?


Da, sigur....
Re: Depunere adeverinte dupa 1 septembrie
Scris de: la pensie la data: 07/22/2024 6:24am
Datele prezentate de dv sunt neclare.
Noi consideram ca va referiti la un pensionar caruia angajatorul nu i-a recunoscut o perioada lucrata in grupa de munca si l-a actionat in justitie, obtinand o Hotarare judecatoreasca de incadrare a acestei perioade in grupa de munca.
In aceasta cauza recalcularea pensiei se face conform prevederilor legii pensiilor in vigoare la data depunerii la Casa de pensii a cererii de recalculare.
Cererea de recalculare a pensiilor pentru luarea in calcul a unei perioade lucrate in grupa de munca este avantajos sa fie depusa inainte de 01 septembrie 2024 daca salariul brut realizat in acea perioada este mai mare decat salariul mediu pe economie.
Re: Depunere adeverinte dupa 1 septembrie
Scris de: Alin la data: 07/23/2024 3:52pm
la pensie :
Datele prezentate de dv sunt neclare.
Noi consideram ca va referiti la un pensionar caruia angajatorul nu i-a recunoscut o perioada lucrata in grupa de munca si l-a actionat in justitie, obtinand o Hotarare judecatoreasca de incadrare a acestei perioade in grupa de munca.
In aceasta cauza recalcularea pensiei se face conform prevederilor legii pensiilor in vigoare la data depunerii la Casa de pensii a cererii de recalculare.
Cererea de recalculare a pensiilor pentru luarea in calcul a unei perioade lucrate in grupa de munca este avantajos sa fie depusa inainte de 01 septembrie 2024 daca salariul brut realizat in acea perioada este mai mare decat salariul mediu pe economie.
Aveti dreptate , nu m-am exprimat clar ! Daca o adeverinta ceruta la angajator (arhivator )prin sentinta judecatoreasca soseste prea tarziu adica dupa 1 septembrie mai poate fi valabila pe vechea lege sau e calculata pe noua lege ?
Re: Depunere adeverinte dupa 1 septembrie
Scris de: la pensie la data: 07/25/2024 2:36am
In acest caz pensia se recalculeaza conform prevederilor legii pensiilor in vigoare la data depunerii adeverintei la Casa de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1