Subiect "Adeverința salarii brute" Deschis de Alexandra la data: 07/21/2024 7:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adeverința salarii brute
Scris de: Alexandra la data: 07/21/2024 7:34am
Gen:F
Data nasterii:18 iunie 1953
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!Sunt pensionara din anul 2009. In anul 2017 am depus la Casa de Pensii o adeverință cu salariile brute pentru perioada 1975 -2009. La momentul respectiv am primit un răspuns spunând că nu le pot lua in calcul deoarece trebuia trecut salariul tarifar de încadrare și nu cel brut. Va rog sa imi spuneti daca acum după noua lege se vor lua în calcul ? Mulțumesc anticipat!
Re: Adeverința salarii brute
Scris de: GicaH la data: 07/21/2024 7:39am
Alexandra :
Gen:F
Data nasterii:18 iunie 1953
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!Sunt pensionara din anul 2009. In anul 2017 am depus la Casa de Pensii o adeverință cu salariile brute pentru perioada 1975 -2009. La momentul respectiv am primit un răspuns spunând că nu le pot lua in calcul deoarece trebuia trecut salariul tarifar de încadrare și nu cel brut. Va rog sa imi spuneti daca acum după noua lege se vor lua în calcul ? Mulțumesc anticipat!


Da, se va lua în calcul adeverința in termen de 6 luni de la intrarea în vigoare a noii legi a pensiilor, cu punerea în plată cu data de 1septembrie 2024.
Re: Adeverința salarii brute
Scris de: Ivan Alexandru la data: 07/21/2024 11:00am
Alexandra :
Gen:F
Data nasterii:18 iunie 1953
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!Sunt pensionara din anul 2009. In anul 2017 am depus la Casa de Pensii o adeverință cu salariile brute pentru perioada 1975 -2009. La momentul respectiv am primit un răspuns spunând că nu le pot lua in calcul deoarece trebuia trecut salariul tarifar de încadrare și nu cel brut. Va rog sa imi spuneti daca acum după noua lege se vor lua în calcul ? Mulțumesc anticipat!



La casele teritoriale de pensii este afisat urmatorul anunț,,,Adeverintele cu venituri brute care nu sunt conforme cu anexa 6 din Legea 360/2023 nu vor fi luate în calcul la recalcularea pensiilor,,,. În anexa 6 veniturile sunt trecute in fiecare an pe cele 12 luni defalcat ,fiecare luna trebuie să cuprindă sporurile,orele suplimentare,venituri in acord,prime,ș.a,iar la final venitul total în luna respectivă.
Re: Adeverința salarii brute
Scris de: GicaH la data: 07/21/2024 12:35pm
Ivan Alexandru :
Alexandra :
Gen:F
Data nasterii:18 iunie 1953
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!Sunt pensionara din anul 2009. In anul 2017 am depus la Casa de Pensii o adeverință cu salariile brute pentru perioada 1975 -2009. La momentul respectiv am primit un răspuns spunând că nu le pot lua in calcul deoarece trebuia trecut salariul tarifar de încadrare și nu cel brut. Va rog sa imi spuneti daca acum după noua lege se vor lua în calcul ? Mulțumesc anticipat!



La casele teritoriale de pensii este afisat urmatorul anunț,,,Adeverintele cu venituri brute care nu sunt conforme cu anexa 6 din Legea 360/2023 nu vor fi luate în calcul la recalcularea pensiilor,,,. În anexa 6 veniturile sunt trecute in fiecare an pe cele 12 luni defalcat ,fiecare luna trebuie să cuprindă sporurile,orele suplimentare,venituri in acord,prime,ș.a,iar la final venitul total în luna respectivă.


Da, doar daca sunt procurate după intrarea în vigoare a legii, dacă au fost eliberate înainte și conțin toate datele cerute, sunt legale și CJPurile sunt obligate să le primească și eventual să dea decizie de respingere de luare în considerare cu menționarea motivului.
Re: Adeverința salarii brute
Scris de: la pensie la data: 07/23/2024 3:41am
Pentru a fi luate in calcul adeverintele cu salariile brute in perioada inainte de 01 aprilie 2001 trebuie sa fie conform modelului din anexa 6 la legea noua a pensiilor 360/2023 asa cum spune domnul Ivan.
Adeverintele la care se refera domnul Gica sunt cele eliberate dupa 18 iunie 2021 conform modelului din anexa la Ordinul 487/2021, care este identic cu cel din anexa 6 la legea pensiilor 360/2023.
Salariile brute din perioada dupa 01 aprilie 2001 au fost luate in calculul pensiei din anul 2009 conform prevederilor legii pensiilor 19/2009 in vigoare la data iesirii dv la pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1