Subiect "recalculare" Deschis de Liviu Blendea la data: 07/21/2024 9:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare
Scris de: Liviu Blendea la data: 07/21/2024 9:08am
Gen:m
Data nasterii:14.05.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Am iesit la pensie limita varsta la 01.11.2023;
-perioada totala (contributie + asimilate) 44 ani 9 luni
Cu cat ar trebui sa-mi creasca pensia de la 01.09.2024 ?
Multumesc
m
Re: recalculare
Scris de: GicaH la data: 07/21/2024 9:24am
Liviu Blendea :
Gen:m
Data nasterii:14.05.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Am iesit la pensie limita varsta la 01.11.2023;
-perioada totala (contributie + asimilate) 44 ani 9 luni
Cu cat ar trebui sa-mi creasca pensia de la 01.09.2024 ?
Multumesc
m


Contează pentru punctele de stabilitate care este perioada de stagiu contribuție(efectiv lucrată), fără stagii asimilate și care este totalul numărului de puncte realizate aflat pe ultima decizie de pensie.
Re: recalculare
Scris de: Stere D la data: 07/22/2024 8:40am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pentru ca sunteti pensionar limita la varsta pensia recalculata o puteti face folosind calculele ajutatoare din pagina principala.
Pe decizie aveti total puncte . Pentru calculul stagiului contributiv luati in calcul de pe decizie ani lucrati in conditii normale , conditii de grupa daca aveti , perioada de somaj dupa data de 1 Aprilie 2001 este considerata lucrat in conditii normale. Cu ajutorul programului de calcul puncte de stabilitate din pagina principala le introduceti in programul de calcul pensie eecalculata din pagina principala ( lapensie.com )
Re: recalculare
Scris de: la pensie la data: 07/23/2024 4:00am
Domnul Stere are dreptate.
Pe acest siteva puteti calcula urmatoarele : daca faceti click pe :
- Daca faceti click pe "Puncte de stabilitate" din partea superioara a forumului, in functie de stagiul de cotizare contributiv va puteti calcula punctele de stabilitate.
- Daca faceti click pe "Pensia recalculata" din partea superioara a forumului; in functie de total puncte anuale de pe decizia de pensionare si de punctele de stabilitate va puteti calcula valoarea pensiei recalculate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1