Subiect "grupe de munca" Deschis de Gica V la data: 07/25/2024 6:56pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupe de munca
Scris de: Gica V la data: 07/25/2024 6:56pm
Gen:M
Data nasterii:1967
Stagiul de cotizare:11 ani grupa I 100%
Alte date:
Intrebare:Art 2 din decretului 389/1992 valabil pana in 2001 prevede clar pentru ce sume nu se datoreaza contributii asigurari sociale,asta insemnand ca pentru celelalte venituri s¬-a datorat si platit contributia
Daca salariatii care munceau in grupa I de munca plateau contributie diferentiata conform articolului II din decretul modificat de legea 49/1992 ,respective 35% din baza totala de calcul(grupa I),cum poate cineva sa spuna ca nu sunt stagii contributive la pensie aceste perioade.Care a fost rostul acestor contributii diferentiate,nu cumva sa acopere contributia ?
Daca pe legea 263 se iau in considerare perioadele suplimentare pt munca in grupe,consider discriminare ca pe legea360 “cineva” sa le stearga din pix.
Re: grupe de munca
Scris de: la pensie la data: 07/29/2024 3:16am
Suntem de acord cu dv insa din pacate discutarea acestor prevederi nu are finalitate. Singura cale de atac a prevederilor legale este actionarea in justitie, cale care nu este la indemana noastra.
Re: grupe de munca
Scris de: GICA V la data: 08/05/2024 11:41am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: De ce trebuie sa alergam dupa adeverinte in conditiile in care legea era respectata.lamuriti-ma si spuneti-mi daca gresesc.Va multumesc anticipat


contribuţie de 15% asupra cîştigului brut realizat de personalul lor salariat, de persoanele care se califica la locul de muncă sau care urmează cursuri de perfecţionare profesională, precum şi asupra sumelor primite de ucenici, elevi ai şcolilor profesionale, pe timpul cît fac practica în producţie, indiferent de forma în care se realizează aceste venituri, de fondul din care se plătesc şi de durata contractului de muncă.

Articolul 4Organele bancare şi ale Casei de Economii şi Consemnaţiuni au obligaţia sa verifice, odată cu eliberarea fondurilor pentru plata salariilor, depunerea în contul asigurărilor sociale de stat a contribuţiei datorată de unităţi.
Re: grupe de munca
Scris de: la pensie la data: 08/06/2024 11:10am
Aveti dreptate insa, din pacate, nu stim daca acest lucru va ajuta cu ceva.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1