Subiect "Stagii de cotizare" Deschis de BEJAN Andrei la data: 10/08/2024 7:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagii de cotizare
Scris de: BEJAN Andrei la data: 10/08/2024 7:50am
Gen: M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare: 45 ani 1 luni 8 zile
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Sunt rezident francez si am ieșit la pensie si in Franța si in Romania la data de 01.04.2023.
In decizia de pensie inițială sunt trecute următoarele stagii de cotizare realizate
- In Romania : 22 ani 1 luna 8 zile
- In Franța : 23 ani 0 luni 0 zile
din care
- Stagiul utilizat la deschiderea drepturilor de pensie : 45 ani 1 luni 8 zile
- Stagiul utilizat la calculul drepturilor de pensie : 45 ani 1 luni 8 zile

In decizia de recalculare a pensie stagiul de cotizare realizat in Franța nu este luat in considerare, totalul stagiului de cotizare realizat este doar cel din Romania.
In consecință numărul de puncte de stabilitate este 0 si deci valoarea pensie recalculata nu s-a modificat fata de valoarea veche, stabilita inițial.
De ce stagiul de cotizare realizat in Franța nu este luat in considerare ?

Va mulțumesc pentru ajutor.

Cu stima,
Andrei BEJAN
Re: Stagii de cotizare
Scris de: Dan la data: 10/08/2024 10:33am
BEJAN Andrei :
Gen: M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare: 45 ani 1 luni 8 zile
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Sunt rezident francez si am ieșit la pensie si in Franța si in Romania la data de 01.04.2023.
In decizia de pensie inițială sunt trecute următoarele stagii de cotizare realizate
- In Romania : 22 ani 1 luna 8 zile
- In Franța : 23 ani 0 luni 0 zile
din care
- Stagiul utilizat la deschiderea drepturilor de pensie : 45 ani 1 luni 8 zile
- Stagiul utilizat la calculul drepturilor de pensie : 45 ani 1 luni 8 zile

In decizia de recalculare a pensie stagiul de cotizare realizat in Franța nu este luat in considerare, totalul stagiului de cotizare realizat este doar cel din Romania.
In consecință numărul de puncte de stabilitate este 0 si deci valoarea pensie recalculata nu s-a modificat fata de valoarea veche, stabilita inițial.
De ce stagiul de cotizare realizat in Franța nu este luat in considerare ?

Va mulțumesc pentru ajutor.

Cu stima,
Andrei BEJAN


Legea 360 prevede acordarea punctelor de stabilitate pentru anii lucrati si cotizati ,de la 25 de ani in sus, in SISTEMUL PUBLIC DE PENSII DIN ROMANIA.Anii cotizati in FR sunt luati in considerare la deschiderea drepturilor de pensie , conform legislatiei europeene ,si din RO si din FR si la calculul pensiei comunitare proratizata.
Cum dvs ati cotizat mai putin de 25 de ani, nu aveti dreptul la puncte de stabilitate, pensia dvs din RO fiind aceiasi dinainte de 01.09.2024.In schimb, la 01.01.2025, aceasta pensie din RO va fi indexata cu rata inflatiei si 50 % din cistigul mediu brut pe tara.
In plus , cred ca la recalculare, ati avut o pensie putin mai mica decit cea aflata in plata la 31.08.2024.De aceea, s-a pastrat pensia in plata la nivelul care este acum.
Re: Stagii de cotizare
Scris de: BEJAN Andrei la data: 10/08/2024 12:12pm
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspunsul rapid si complet, ca de obicei.
Aveam eu o banuiala, dvs. mi-ati confirmat-o si era logic.

Mult succes inainte !

Cu stima,
Andrei BEJAN
Re: Stagii de cotizare
Scris de: nicolae la data: 10/09/2024 5:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Cum s-a menționat, L.360/2023 prin norma de la art.85 al.(4) stabilește că punctele de stabilitate se calculează în baza stagiului de cotizare realizat în sistemul public de pensii, atenție!, fără a se preciza DIN ROMANIA. Și asta, cred, ca să nu pară o nerespectare a dreptului UE, deoarece Regulamentul 883/2004 privind coordonarea sistemelor de securitate socială presupune nu doar cumularea perioadelor – art.6 – dispoziție ce se execută, dar și asimilarea prestațiilor, veniturilor, faptelor și evenimentelor – art.5. Mai mult ca atât, conform Constituției, art.11, Statul român se obligă să îndeplinească tratatele la care este parte, acestea făcând parte și din dreptul intern.
Re: Stagii de cotizare
Scris de: Dan la data: 10/09/2024 10:04am
nicolae :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Cum s-a menționat, L.360/2023 prin norma de la art.85 al.(4) stabilește că punctele de stabilitate se calculează în baza stagiului de cotizare realizat în sistemul public de pensii, atenție!, fără a se preciza DIN ROMANIA. Și asta, cred, ca să nu pară o nerespectare a dreptului UE, deoarece Regulamentul 883/2004 privind coordonarea sistemelor de securitate socială presupune nu doar cumularea perioadelor – art.6 – dispoziție ce se execută, dar și asimilarea prestațiilor, veniturilor, faptelor și evenimentelor – art.5. Mai mult ca atât, conform Constituției, art.11, Statul român se obligă să îndeplinească tratatele la care este parte, acestea făcând parte și din dreptul intern.


Din martie 2024 stagneaza la Senat, propunerea de modificare legislativa a art. 85(4), dar pina la aceasta data, toate avizele legale, de la toate Comisiile ,sunt NEGATIVE.
Motivele sunt clar explicate.
Aceasta propunere, având toate avizele negative ,in afara celui care a initiat-o, va fi respinsa de cele doua camere ale Parlamentului si va fi uitata.
Referitor la formularea art. 85(4), cum ca nu este specificat ca stagiu contributiv pentru punctele de stabilitate trebuie sa fie, exclusiv, realizat in Romania, cred ca este de la sine inteles ca numai in Romania, deoarece legea 360 a fost data de parlamentul Romaniei.
Si apoi, eu nu vad cum sa realizezi stagiul contributiv pentru punctele de stabilitate in RO,cotizând in alt stat european?Nu trebuie sa confundam stagiul contributiv realizat cu cel care da drept la puncte de stabilitate.In acest caz, da ,stagiile cotizate in doua sau mai multe tari din UE, se cumuleaza si dau dreptul deschiderii pensiilor in statele respective si a calculului cuantumului de pensie din fiecare stat in parte.
Re: Stagii de cotizare
Scris de: la pensie la data: 10/09/2024 10:07am
Pentru domnul Nicolaie
Dupa opinia noastra este ca prevederile art 85 alin (4) din legea pensiilor 360/2023 sunt suficiente pentru a defini ca este vorba de sistemul public de pensii din Romania
Precizarea ca este vorba de sistemul public de pensii din Romania nu este facuta nici in denumirea legii pensiilor 360/2023 dar consideram ca se subintelege deoarece ea a fost adoptata de Parlamentul Romaniei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1