Subiect ""Mica recalculare"" Deschis de Radu Liviu la data: 10/18/2024 3:01pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
"Mica recalculare"
Scris de: Radu Liviu la data: 10/18/2024 3:01pm
Gen:M
Data nasterii:22.05.1960
Stagiul de cotizare:complet
Alte date:Pensionar
Intrebare:Azi am depus "Adeverinta" cu veniturile nepermanente din perioada anterioară anului 2001. De la ghișeu (CJPP Hunedoara) am primit un bon pe care scrie data de azi 18.10.2024, dar nu mi s-a putut da număr deoarece "a căzut programul". La întrebarea mea referitoare la data de la care mi se va recalcula pensia mi s-a răspuns că începând cu luna următoare datei de depunere a Adeverinței și cererii, adică începând cu luna Noiembrie 2024. La insistența mea cum că prin media s-a transmis că legea prevede că pensia se recalculează începând cu 01.09.2024 și că drepturile vor fi acordate retroactiv începând cu această dată (1 septembrie 2024), doamna de la ghișeu mi-a spus "eu vă spun cum se face, nu cum scrie în lege". Vă rog să îmi spuneți cu ce dată se acordă drepturile la mica recalculare. Mulțumesc
Re: "Mica recalculare"
Scris de: Dan la data: 10/19/2024 3:38am
Radu Liviu :
Gen:M
Data nasterii:22.05.1960
Stagiul de cotizare:complet
Alte date:Pensionar
Intrebare:Azi am depus "Adeverinta" cu veniturile nepermanente din perioada anterioară anului 2001. De la ghișeu (CJPP Hunedoara) am primit un bon pe care scrie data de azi 18.10.2024, dar nu mi s-a putut da număr deoarece "a căzut programul". La întrebarea mea referitoare la data de la care mi se va recalcula pensia mi s-a răspuns că începând cu luna următoare datei de depunere a Adeverinței și cererii, adică începând cu luna Noiembrie 2024. La insistența mea cum că prin media s-a transmis că legea prevede că pensia se recalculează începând cu 01.09.2024 și că drepturile vor fi acordate retroactiv începând cu această dată (1 septembrie 2024), doamna de la ghișeu mi-a spus "eu vă spun cum se face, nu cum scrie în lege". Vă rog să îmi spuneți cu ce dată se acordă drepturile la mica recalculare. Mulțumesc


Asa este cum spune "doamna de la ghiseu" : legile sunt pentru statul de drept, dar in Romania functionarii publici primesc ordine si dispozitii de la ... statul paralel! Rusine!
Re: "Mica recalculare"
Scris de: expert network la data: 10/19/2024 8:14am
Gen:masculin
Data nasterii:1900toamna
Stagiul de cotizare:infinit
Alte date:nemebru de partid
Intrebare:cat mai suportam?
datele oficiale de gasiti pe INS si CNPP.
numar contracte de munca: peste 5700000
salariu mediu brut raportat pe IULIE 2024:8550
8500x25%(contributii pensii)e g a l...2137lei
2137x5700000 e g a l.....12.180.900.000lei(lunar!)
cnpp zice pe site ca in luna iulie 2024 s-au platit 10,544,982,052lei
12.180.900.000 minus 10,544,982,052 e g a l aproximativ 1.6 MILIARDE LEI NOI surplus, nu DEFICIT!
Hai haterilor, spuneti unde gresesc, si-mi cer scuze in genunchi...
Re: "Mica recalculare"
Scris de: Claudiu la data: 10/19/2024 3:20pm
expert network :
Gen:masculin
Data nasterii:1900toamna
Stagiul de cotizare:infinit
Alte date:nemebru de partid
Intrebare:cat mai suportam?
datele oficiale de gasiti pe INS si CNPP.
numar contracte de munca: peste 5700000
salariu mediu brut raportat pe IULIE 2024:8550
8500x25%(contributii pensii)e g a l...2137lei
2137x5700000 e g a l.....12.180.900.000lei(lunar!)
cnpp zice pe site ca in luna iulie 2024 s-au platit 10,544,982,052lei
12.180.900.000 minus 10,544,982,052 e g a l aproximativ 1.6 MILIARDE LEI NOI surplus, nu DEFICIT!
Hai haterilor, spuneti unde gresesc, si-mi cer scuze in genunchi...


domnule, salariu mediu brut, nu inseamna nici pe departe ca trebuie sa inmultiti nr de salariati cu cu acea suma, pt simplu fapt ca in Romanika sunt aprox 2.000.000 de salariati cu salar minim pe economie! salariul mediu brut este calculat ca o medie intre salariul maxim si salariul minim...nicidecum cum ziceti dvs eronat.

suma adunata la buget, din care se achita pensiile, nu are cum sa fie nciodata 12 miliarde cum ziceti -eronat de altfel- dvs din moment ce sunt aproape 2.000.000 cu saalr minim, logic.
Re: "Mica recalculare"
Scris de: expert network la data: 10/19/2024 6:42pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:NOBEL?
M-ai dat gata, frate Claudiu...te propun la NOBEL pentru E C O N O M I E
Te bagi ministru de finante?
Re: "Mica recalculare"
Scris de: Constanta la data: 10/20/2024 2:35am
Pe site-ul cnpp a apărut o informare cu privire la "mica recalculare".


Extras:

Referitor la data recalculării pensiei prin valorificarea adeverințelor susamintite, precizăm:

- în situația în care adeverințele au fost depuse la casele teritoriale de pensii anterior datei de 01.09.2024 (data intrării în vigoare a legii), acestea se valorifică - din oficiu - cu data de 01.09.2024,;

- pentru adeverințele depuse la dosarul de pensie începând cu data de 01.09.2024, pensia se recalculează - în baza cererii - începând cu luna următoare celei în care a fost înregistrată cererea de recalculare.


Așa cum am bănuit, pentru cei care au avut depuse adeverințele la dosar înainte de 1 septembrie 2024 "adeverințele se VALORIFICĂ".
Pentru cei care depun adeverințele ulterior datei de 1 septembrie "pensiile se RECALCULEAZĂ".

Diferența dintre VALORIFICARE și RECALCULARE este majoră.

Prin recalculare, pensia se recalculează potrivit Legii nr. 360/2023. Ce înseamnă asta? Că pensia plătită poate să scadă chiar dacă prin adeverințe veniturile brute sunt mai mari, pentru cei care au beneficiat de indice de corecție.

Prin valorificare, se adaugă punctaj la punctajul deja preluat potrivit art. 144.

Eu, așa înțeleg.
Re: "Mica recalculare"
Scris de: Constanta la data: 10/20/2024 2:38am
Dan :
Radu Liviu :
Gen:M
Data nasterii:22.05.1960
Stagiul de cotizare:complet
Alte date:Pensionar
Intrebare:Azi am depus "Adeverinta" cu veniturile nepermanente din perioada anterioară anului 2001. De la ghișeu (CJPP Hunedoara) am primit un bon pe care scrie data de azi 18.10.2024, dar nu mi s-a putut da număr deoarece "a căzut programul". La întrebarea mea referitoare la data de la care mi se va recalcula pensia mi s-a răspuns că începând cu luna următoare datei de depunere a Adeverinței și cererii, adică începând cu luna Noiembrie 2024. La insistența mea cum că prin media s-a transmis că legea prevede că pensia se recalculează începând cu 01.09.2024 și că drepturile vor fi acordate retroactiv începând cu această dată (1 septembrie 2024), doamna de la ghișeu mi-a spus "eu vă spun cum se face, nu cum scrie în lege". Vă rog să îmi spuneți cu ce dată se acordă drepturile la mica recalculare. Mulțumesc


Asa este cum spune "doamna de la ghiseu" : legile sunt pentru statul de drept, dar in Romania functionarii publici primesc ordine si dispozitii de la ... statul paralel! Rusine!




Nu este doar pentru că spune doamna de la ghișeu, ci așa sunt comunicările oficiale pentru aplicarea legii.


https://www.cnpp.ro/-/precizari-recalculare-venturi-nepermanente?redirect=https%3A%2F%2Fwww.cnpp.ro%2Fhome%3Bjsessionid%3D09SolgfFy3_ujWH-WK2ZRWQZbx_ffwWf6a6ELoFtsV7-q53-uLe5%211571944828%211729405257669%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_UwEJ6YMWXTTi%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-32%26p_p_col_count%3D1
Re: "Mica recalculare"
Scris de: Constanta la data: 10/20/2024 3:01am
NORME

Articolul 125
(1) Pensiile stabilite în baza legislației anterioare intrării în vigoare a legii, devenite pensii conform art. 144 din lege, se recalculează din oficiu, potrivit dispozițiilor art. 155 din lege.
(2) În situația în care, ca urmare a recalculării drepturilor de pensie, conform alin. (1), prin valorificarea venitului total lunar realizat, prevăzut la art. 139 alin. (1) din lege, rezultă un cuantum al pensiei mai mic decât cel aflat în plată, se acordă numărul de puncte rezultate în urma recalculării și cuantumul în condițiile art. 144 alin. (6) din lege.



LEGE

Articolul 155
(1) În termen de 6 luni de la data intrării în vigoare a prezentei legi, pensiile prevăzute la art. 144 alin. (1) se recalculează din oficiu, prin valorificarea din adeverințele care îndeplinesc condițiile de valabilitate și legalitate, prevăzute la art. 4 alin. (1) și art. 5 alin. (1) din Ordinul ministrului muncii și protecției sociale nr. 487/2021 privind efectuarea operațiunilor de evaluare a pensiilor din sistemul public stabilite până la data de 1 septembrie 2023, a sporurilor/veniturilor nepermanente sau a veniturilor lunare, brute sau nete, după caz, realizate anterior datei de 1 aprilie 2001, plătite din fondul de salarii, asupra cărora s-a datorat, potrivit legii, contribuția de asigurări sociale de stat, nevalorificate la calculul drepturilor de pensie cuvenite sau aflate în plată.
(2) Drepturile recalculate potrivit alin. (1) se acordă începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi.


Coroborând informațiile, rezultă că doar cei care aveau depuse adeverințele la dosar înainte de 1 septembrie, la recalcularea "din oficiu" în cazul în care prin recalculare cuantumul pensiei va ieși potrivit legii mai mic, vor rămâne în plată cu pensia nediminuată.
Re: "Mica recalculare"
Scris de: Constanta la data: 10/20/2024 3:04am
LEGE

Articolul 144
(1) La data intrării în vigoare a prezentei legi, pensiile stabilite pe baza legislației anterioare devin pensii în înțelesul prezentei legi și se recalculează prin înmulțirea numărului total de puncte realizat cu valoarea punctului de referință prevăzută la art. 84, cu excepția pensiilor stabilite în fostul sistem de pensii și alte drepturi de asigurări sociale ale agricultorilor anterior datei de 1 aprilie 2001, care se recalculează conform art. 154.
(2) Numărul total de puncte realizate prevăzut la alin. (1) se obține prin însumarea punctajelor anuale realizate cu numărul de puncte de stabilitate acordate în baza art. 85 alin. (3).
(3) La data intrării în vigoare a prezentei legi, pensiile anticipate, stabilite conform legislației anterioare intrării în vigoare a prezentei legi, devin pensii anticipate, fără procent de diminuare.
(4) La data intrării în vigoare a prezentei legi, pensiile anticipate parțiale, stabilite conform legislației anterioare intrării în vigoare a prezentei legi, devin pensii anticipate, cu menținerea procentului de diminuare.
(5) În cazul în care, în urma procesului de recalculare prevăzut la alin. (1), rezultă un cuantum al pensiei mai mare, se va plăti acesta.



(6) În cazul în care, în urma procesului de recalculare prevăzut la alin. (1), rezultă un cuantum al pensiei mai mic decât cel aflat în plată sau cuvenit, se plătește pensia în cuantumul stabilit și aflat în plată anterior recalculării, până la data la care se va obține un cuantum al pensiei mai mare decât acesta ca urmare a majorării valorii punctului de referință.




(7) La data îndeplinirii condițiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, prevăzute de prezenta lege, pensia anticipată prevăzută la alin. (3) și (4) și art. 146 se transformă, din oficiu, în pensie pentru limită de vârstă și se recalculează prin eliminarea diminuării și, după caz, prin adăugarea perioadelor asimilate și a stagiilor de cotizare realizate și nevalorificate la stabilirea pensiei.
Re: "Mica recalculare"
Scris de: Dan la data: 10/20/2024 3:47am
Constanta :
Dan :
Radu Liviu :
Gen:M
Data nasterii:22.05.1960
Stagiul de cotizare:complet
Alte date:Pensionar
Intrebare:Azi am depus "Adeverinta" cu veniturile nepermanente din perioada anterioară anului 2001. De la ghișeu (CJPP Hunedoara) am primit un bon pe care scrie data de azi 18.10.2024, dar nu mi s-a putut da număr deoarece "a căzut programul". La întrebarea mea referitoare la data de la care mi se va recalcula pensia mi s-a răspuns că începând cu luna următoare datei de depunere a Adeverinței și cererii, adică începând cu luna Noiembrie 2024. La insistența mea cum că prin media s-a transmis că legea prevede că pensia se recalculează începând cu 01.09.2024 și că drepturile vor fi acordate retroactiv începând cu această dată (1 septembrie 2024), doamna de la ghișeu mi-a spus "eu vă spun cum se face, nu cum scrie în lege". Vă rog să îmi spuneți cu ce dată se acordă drepturile la mica recalculare. Mulțumesc


Asa este cum spune "doamna de la ghiseu" : legile sunt pentru statul de drept, dar in Romania functionarii publici primesc ordine si dispozitii de la ... statul paralel! Rusine!




Nu este doar pentru că spune doamna de la ghișeu, ci așa sunt comunicările oficiale pentru aplicarea legii.


https://www.cnpp.ro/-/precizari-recalculare-venturi-nepermanente?redirect=https%3A%2F%2Fwww.cnpp.ro%2Fhome%3Bjsessionid%3D09SolgfFy3_ujWH-WK2ZRWQZbx_ffwWf6a6ELoFtsV7-q53-uLe5%211571944828%211729405257669%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_UwEJ6YMWXTTi%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-32%26p_p_col_count%3D1


Nu cred ca ati inteles dna Constanta esenta , cruda ,dar ,din pacate, adevarata a spuselor mele:
Intr-un stat de drept o lege data se respecta de catre toti cetatenii acelei tari, odata publicata in Monitorul Oficial, iar amendamentele legilor sunt ratificate de catre Parlamentul acesteia. Faptul ca "doamna de la ghiseu" spune pe fata si public ca "asa se face nu cum spune legea", nu incalca flagrant principiile unui stat de drept? Concluzia este clara: "doamna de la ghiseu" nu face de capul ei, ci executa indicatiile si ordinele unui stat paralel.
Re: "Mica recalculare"
Scris de: Constanta la data: 10/20/2024 4:15am
Domnu' Dan, doamna de la ghișeu s-a exprimat după mintea ei, nu că se face altfel decât scrie la lege.

Eu, am exemplificat cu articolele din lege și din norme. Și am dat și propria mea înțelegere a formei legislative. Înțelegere pe care am avut-o din primul moment de când am citit, și pentru care cnpp a dat informații abia de curând!!!!

Faptul că abia după data de 1 septembrie au venit cu explicații ale interpretării legii și normelor este de acuzat.
Pentru că dacă oamenii ar fi fost informați despre posibilitatea scăderii pensiei aflate în plată, nu ar mai fi umblat să dea și bani ca să obțină niște adeverințe care nu-i ajută cu nimic.
Re: "Mica recalculare"
Scris de: la pensie la data: 10/21/2024 4:05am
Ne bucura faptul ca prin discutii a fost lamurita una din prevederile legii pensiilor si avem numai doua recomandari :

Pentru domnul Radu :
Respectati formatul unei pagini A4 pentru a nu crea probleme suplimentare la cititul mesajelor.

Pentru domnul expert network :
Fiti mai ponderat in promisiuni pentruca nu se stie niciodata de unde sare epurele.
Re: "Mica recalculare"
Scris de: expert network la data: 10/21/2024 10:24am
la pensie :
Ne bucura faptul ca prin discutii a fost lamurita una din prevederile legii pensiilor si avem numai doua recomandari :

Pentru domnul Radu :
Respectati formatul unei pagini A4 pentru a nu crea probleme suplimentare la cititul mesajelor.

Pentru domnul expert network :
Fiti mai ponderat in promisiuni pentruca nu se stie niciodata de unde sare epurele.

...hahahahaaaaa...uiti nenea ca-s ruda de alianta cu Erik Thedéen...ala care marcheaza banu'...asa ca tu habar n-ai de unde poate sa sara iepurasu'...securistii tot securisti...ahahahhaaaa
Re: "Mica recalculare"
Scris de: Claudiu la data: 10/21/2024 10:30am
la pensie :
Ne bucura faptul ca prin discutii a fost lamurita una din prevederile legii pensiilor si avem numai doua recomandari :

Pentru domnul Radu :
Respectati formatul unei pagini A4 pentru a nu crea probleme suplimentare la cititul mesajelor.

Pentru domnul expert network :
Fiti mai ponderat in
promisiuni pentruca nu se
stie niciodata de unde sare epurele.
:)))) bine spus bravo!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1