Subiect "Doar DRAFTURI ?!" Deschis de Constanta la data: 10/22/2024 2:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Doar DRAFTURI ?!
Scris de: Constanta la data: 10/22/2024 2:58am
https://www.cnpp.ro/transparenta-decizionala

La adresa de mai sus se găsește startul ordinului cu noile modele de decizii de pensionare conform legii 360/2023.


Le-a găsit cineva publicate în monitorul oficial?!


Dacă nu sunt, bănuiesc că este încă un motiv pentru care încă nu se eliberează decizii de pensionare potrivit legii noi.


Este interesant studiul asupra acestor formulare noi!

Din ceea ce am reușit să observ, perioada de pensie de invaliditate de până la data de 1 septembrie 2024, este inclusă la stagiul asimilat , DACĂ ( consider eu) a fost valorificată anterior datei de 1 septembrie 2024.

După cum se poate observa în anexa la decizia de pensionare, la capitolul "Perioade asimilate".

" Alte perioade asimilate valorificate cf. legislației anterioare datei de 01.09.2024 ani luni zile
."



Consider că persoanele care se află în situația de a fi beneficiar al pensiei de invaliditate anterior datei de 1 septembrie 2024, la data ieșirii la pensie la limită de vârstă, TREBUIE să beneficieze de această perioadă ca fiind perioadă asimilată. Pentru că așa a fost legea în perioada respectivă.
Noua lege, nu poate avea efect retroactiv asupra perioadei anterioare.

Nu știu exact cum se încadrează perioada de după 1 septembrie, în cazul în care beneficiarul este pensionar în baza legii anterioare. In principiu, potrivit deciziilor de recalculare emise, nu mai există pensionari beneficiari de pensie în baza fostelor legi.
Culmea este că efectul fostelor decizii și-au pierdut efectul printr-o decizie emisă în afara cadrului legal ( legea nouă nefiind în vigoare la data emiterii deciziilor de recalculare).
Re: Doar DRAFTURI ?!
Scris de: Constanta la data: 10/22/2024 3:14am
Dacă fraza " Alte perioade asimilate valorificate cf. legislației anterioare datei de 01.09.2024 ani luni zile"

ar fi fost " Alte perioade asimilate, valorificate cf. legislației anterioare datei de 01.09.2024 ani luni zile"

Adică o singură virgulă introdusă în frază, cu siguranță s-ar fi luat în considerare perioada ca stagiu asimilat.
Re: Doar DRAFTURI ?!
Scris de: Constanta la data: 10/22/2024 3:30am
Format decizia de recalculare

TOTAL STAGIU DE COTIZARE REALIZAT, din care:

A.1 Stagiu de cotizare contributiv:

A.2 Stagiu de cotizare necontributiv:

A.3 Stagiu asimilat (necontributiv):

A.4 Stagiu sistem neintegrat:



Format noua decizie de pensionare


Stagiul total de cotizare realizat

F.1. Stagiu de cotizare contributiv, din care:

stagiu de cotizare pentru care nu s-a datorat CAS cumul pensie cu venituri asigurate

F.2. Stagiu de cotizare asimilat

F.3. Stagiu de cotizare necontributiv

F.4. Stagiu sisteme neintegrate



După cum se observă, există o mare mică diferență!


De care nu au ținut cont la decizia de recalculare, și care a provocat numeroase anomalii.
Re: Doar DRAFTURI ?!
Scris de: Constanta la data: 10/22/2024 3:32am
Constanta :
Format decizia de recalculare

TOTAL STAGIU DE COTIZARE REALIZAT, din care:

A.1 Stagiu de cotizare contributiv:

A.2 Stagiu de cotizare necontributiv:

A.3 Stagiu asimilat (necontributiv):

A.4 Stagiu sistem neintegrat:



Format noua decizie de pensionare


Stagiul total de cotizare realizat

F.1. Stagiu de cotizare contributiv, din care:

- stagiu de cotizare pentru care nu s-a datorat CAS
- cumul pensie cu venituri asigurate

F.2. Stagiu de cotizare asimilat

F.3. Stagiu de cotizare necontributiv

F.4. Stagiu sisteme neintegrate



După cum se observă, există o mare mică diferență!


De care nu au ținut cont la decizia de recalculare, și care a provocat numeroase anomalii.




Mai exact!

Vezi "liniuțele"!!!
Re: Doar DRAFTURI ?!
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 10/22/2024 6:00am
Constanta :
https://www.cnpp.ro/transparenta-decizionala

La adresa de mai sus se găsește startul ordinului cu noile modele de decizii de pensionare conform legii 360/2023.


Le-a găsit cineva publicate în monitorul oficial?!


Dacă nu sunt, bănuiesc că este încă un motiv pentru care încă nu se eliberează decizii de pensionare potrivit legii noi.


Este interesant studiul asupra acestor formulare noi!

Din ceea ce am reușit să observ, perioada de pensie de invaliditate de până la data de 1 septembrie 2024, este inclusă la stagiul asimilat , DACĂ ( consider eu) a fost valorificată anterior datei de 1 septembrie 2024.

După cum se poate observa în anexa la decizia de pensionare, la capitolul "Perioade asimilate".

" Alte perioade asimilate valorificate cf. legislației anterioare datei de 01.09.2024 ani luni zile
."



Consider că persoanele care se află în situația de a fi beneficiar al pensiei de invaliditate anterior datei de 1 septembrie 2024, la data ieșirii la pensie la limită de vârstă, TREBUIE să beneficieze de această perioadă ca fiind perioadă asimilată. Pentru că așa a fost legea în perioada respectivă.
Noua lege, nu poate avea efect retroactiv asupra perioadei anterioare.

Nu știu exact cum se încadrează perioada de după 1 septembrie, în cazul în care beneficiarul este pensionar în baza legii anterioare. In principiu, potrivit deciziilor de recalculare emise, nu mai există pensionari beneficiari de pensie în baza fostelor legi.
Culmea este că efectul fostelor decizii și-au pierdut efectul printr-o decizie emisă în afara cadrului legal ( legea nouă nefiind în vigoare la data emiterii deciziilor de recalculare).

Dna Constanta aveti perfecta dreptate , si eu consider ca in noile decizii pe Lg 360/2023 perioada pensiei de invaliditate cel putin pana la 01.09.2024 trebuie inscrisa la punctul A3 ca si stagiu asimilat altfel banuiesc ca vor fi niste procese prin instante si petitii catre Avocatul Poporului chiar pana la Curtea Constitutionala ! Si eu pana la momentul 01.09.2024 am 12 ani de pensie de invaliditate cu o vechime inaintea pensionarii de 30 de ani si 7 luni din care 18 ani in grupa a 2 a/deosebita si ma afecteaza foarte mult noua lege a pensiilor in paralel cu alt pensionar care aceleasi stagii dar a putut iesi la limita de varsta pe Lg 263/2010 !
Acelasi punct de vedere l-a avut si dl. Mircea Carp mai ales ca dansul stapaneste foarte bine legile si ajuta foarte multi pensionari iar pe aceasta cale tin sa-i multumesc !
Re: Doar DRAFTURI ?!
Scris de: la pensie la data: 10/22/2024 9:04am
Multumim doamnei Constanta pentru atentionare.
Asa cum remarca si dansa si domnul Iftene, din pacate din aceste modele de decizii nu se clarifica modul de calcul a punctajului pe perioada pensiei de invaliditate, la trecerea la pensie pentru limita de varsta dupa data de 01 septembrie 2024.
Opinia mea este ca aceasta problema nu va fi clarificata inainte de alegeri.
Re: Doar DRAFTURI ?!
Scris de: Constanta la data: 10/22/2024 9:29am
Am verificat. S-au publicat Ordinul nr. 1579/2024 în monitorul oficial nr. 1031/15.10.2024.


Deci, timp de 45 de zile de la intrarea în vigoare a legii, nu a existat formularul legal al deciziei de pensionare pentru a se putea emite.
Era nasol de tot dacă nu erau în stare să publice formularul deciziei după termenul de 45 de zile, deoarece este scris în lege că decizia se emite în termen de 45 de zile de la depunerea cererii de pensionare.


https://lege5.ro/Gratuit/ge2tqojvga2dg/ordinul-nr-1579-2024-pentru-aprobarea-unor-formulare-in-vederea-aplicarii-prevederilor-legii-nr-360-2023-privind-sistemul-public-de-pensii
Re: Doar DRAFTURI ?!
Scris de: Constanta la data: 10/22/2024 9:31am
https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/289730

Sau aici ! Pentru documentare .... parcă am zărit deja o diferență față de draft.
Re: Doar DRAFTURI ?!
Scris de: Constanta la data: 10/22/2024 10:01am
la pensie :
Multumim doamnei Constanta pentru atentionare.
Asa cum remarca si dansa si domnul Iftene, din pacate din aceste modele de decizii nu se clarifica modul de calcul a punctajului pe perioada pensiei de invaliditate, la trecerea la pensie pentru limita de varsta dupa data de 01 septembrie 2024.
Opinia mea este ca aceasta problema nu va fi clarificata inainte de alegeri.




În subsolul deciziei de pensionare, se menționează:

"Anexa cuprinzând elementele detaliate care au condus la stabilirea pensiei face parte integrantă din prezenta decizie."


Deci, doar după obținerea anexei se poate constata și verifica modalitatea de calcul.
Re: Doar DRAFTURI ?!
Scris de: Constanta la data: 10/22/2024 10:05am
În mod normal, orice tabel trebuie să aibă norme de completare!!!

Dacă modalitatea de completare ar fi fost publicată, se putea înțelege și cum se calculează pensia.

Da', modalitatea e la secret!
Re: Doar DRAFTURI ?!
Scris de: Constanta la data: 10/22/2024 10:12am
Perioadele asimilate sunt mult mai detaliate, față de draft.


Perioade asimilate stagiului de cotizare, din care:

4.1 studii universitare - cursuri de zi
4.2 serviciu militar (armată)
4.3 indemnizații de asigurări sociale 1.04.2001-1.01.2006
4.4 ITM începând cu 1.01.2005 pentru accident de muncă, boală profesională
4.5 concediu pentru creșterea copilului începând cu 1.01.2006
4.6 alte perioade asimilate valorificate conform legislației anterioare datei de 1.09.2024
Re: Doar DRAFTURI ?!
Scris de: Constanta la data: 10/22/2024 10:19am
Concluzia mea de că, cuantumul pensiei de invaliditate cât și perioada respectivă-ca stagiu asimilat, până la 1 septembrie 2024, se vor lua în considerare la calculul pensiei pentru limită de vârstă pe noua lege.


... că tot întreba cineva pe aici...
Re: Doar DRAFTURI ?!
Scris de: Contanta la data: 10/22/2024 10:45am
Potrivit Art.3 lit.h) din Lege:

număr total de puncte realizat - suma punctajelor anuale aferente perioadelor de stagiu de cotizare realizat, perioadelor asimilate, perioadelor necontributive, stagiului potențial și a numărului de puncte de stabilitate;

corelând cu tabelul aferent deciziei, am ajuns la spital de mai sus.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1