Subiect "vechime in munca" Deschis de TOMESCU PARASCHIVA la data: 03/13/2008 8:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vechime in munca
Scris de: TOMESCU PARASCHIVA la data: 03/13/2008 8:09am
Buna ziua,

In perioada 01.01.2003 - 01.01.2008 am fost angajata la 2 societati dupa cum urmeaza:
- a) pe baza de contract de munca pe perioada nedeterminata cu durata de 8 ore/zi (CONTRACT DE BAZA)
- b) pe baza de contract pe perioada nedeterminata (CONTRACT CUMUL DE FUNCTII) cu durata de 4 ore/zi
As dori sa stiu daca perioada lucrata conform contractului de la alineatul b) se ia in calcul la stabilirea vechimii in munca ?

In asteptarea raspunsului dumneavoastra,
Va multumesc,
P. Tomescu
Re: vechime in munca
Scris de: lapensie la data: 03/13/2008 9:46am
Nu cunoastem ca in legislatie sa fie prevazut expres cazul unui al doilea serviciu. Daca era vorba de sumele incasate si pentru care ati platit CAS si pe al doilea contract raspunsul era ca acestea trebuie sa fie luate in calculul pensiei. Dar presupunem ca acest lucru il stiti si din instintarea pe care Casa de Pensii o trimite asiguratilor dupa anul 2001.
Cunoscand din intrebarea anterioara ca dv aveti nevoie de ani la stagiu de cotizare trebue sa va spunem ca acest lucru il hotaraste numai Casa de Pensii dar dupa parerea noastra nu se va lua in calcul vechimii, dublu un an calendaristic lucrat la doua societati simultan.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1