Subiect "pot sa-mi depun dosarul de pensie" Deschis de calin steliana la data: 03/14/2008 4:52pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pot sa-mi depun dosarul de pensie
Scris de: calin steliana la data: 03/14/2008 4:52pm
sunt nascuta in luna iunie anul 1951 si am 27 de ani lucrati (23 la c.a.p. si 4 la i.a.s.),mentionez ca am patru copii,pot sa-mi depun dosarul de pensie anticipata(partiala). va multumesc ca aveti acest site.
Re: pot sa-mi depun dosarul de pensie
Scris de: lapensie la data: 03/15/2008 8:40am
Nu trebuie sa faceti socoteli pentru pensie anticipata partiala pentru ca dupa datele comunicate aveti dreptul la pensie la limita de varsta. Pensie la limita de varsta (pentru data dv de nastere) aveti dreptul la varsta de 58 si 9 luni iar pentru 4 copii crescuti pana la varsta de 10 ani aveti o reducere a varstei cu 2 ani. Deci puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 56 ani si 9 luni . In acest caz vechimea trebuie sa fie peste 12 ani si 6 luni. Pentru lucratorii din agricultura Casa de Pensii trebuie sa va calculeze timpul util de lucru conform legii 80/1992 (daca nu a fost facuta inca). Dosarul de pensionare cu actele necesare si cererea de pensionare trebuie sa fie depuse in termen de 90 zile de la data cand aveti conditiile de pensionare. Daca depasiti termenul pensia se acorda incepand cu data de depunere a cererii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1