Subiect "Recalculare pensie ..." Deschis de Alexandra Zamfir la data: 03/17/2008 1:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie ...
Scris de: Alexandra Zamfir la data: 03/17/2008 1:26am
Salut !

Am si eu o intrebare, la care sper sa ma "lumineze" macar, cineva.
Este vorba despre tatal unei prietene, pensionar. In 2000 a iesit la pensie, si de atunci pensia nu ii poate recalculata deoarece Casa de Pensii i-a pierdut cartea de munca. Solutia pe care probabil o va spune majoritatea este ca persoana in cauza sa se duca la toate serviciile la care a lucrat (10 la numar ) si sa faca rost de adeverinta de la fiecare. Bun , acest lucru poate ca ar fi posibil daca persoana despre care vorbesc nu ar fi destul de in varsta pentru a umbla aiurea , iar sotia nu ar fi imobilizata la pat, neputand fi lasa fara supraveghere.

Intrebarea mea este urmatoarea : in afara de ceea ce am spus mai sus , ce posibilitati mai exista pentru recuperarea cartii de munca, cu atat mai mult cu cat Casa de Pensii este singurul vinovat de pierderea acesteia, lucru care poate fi probat?


Am inteles ca pensia ar putea fi totusi recalculata pe baza fisei de calcul existenta la dosar....
Re: Recalculare pensie ...
Scris de: lapensie la data: 03/17/2008 9:25am
Situatia prezentata de dv este atipica deoarece cartea de munca trebuie sa se afle la pensionar, care o primeste la incetarea activitatii iar la Casa de pensie trebuie sa se afle o copie de pe cartea de munca. Dar cum dv spuneti ca se poate proba nu mai insistam pe acest aspect.
Pensia poate fi recalculata numai pe baza unor date pentru care trebuie gasita o cale de reconstituire.
Fisa de calcul existenta la dosar nu contine datele necesare deoarece pensia inainte de anul 2001 s-a calculat de pe o fisa care contine datele pe cinci ani din ultimii zece ani de activitate iar pentru recalculare sunt necesare date referitoare la intreaga activitate.
Problema vinovatiei pierderii cartii de munca nu poate fi facuta decat pe cale juridica, cere eforturi mari si nu rezolva problema.
Nu vedem decat doua posibilitati, fie sa se insiste pe calea gasirii cartii de munca fie prin reconstituirea datelor de la angajatori care intradevar este dificila. Avand in vedere numarul de angajatori si perioada scursa pot aparea nenumarate dificultati. In aceasta actiune poate fi ajutat de cei apropiati si poate fi facuta apeland la posta daca se cunosc adresele.
Noi credem insa ca inainte de initierea unei actiuni asa dificile este necesar sa se aprecieze si rezultatul care trebuie sa fie cel putin pe masura efortului. Prin recalculare au primit in plus cei care au avut vechime mare in munca si salarii comparativ mai bune in restul activitati fata de ultimii ani si au fost obtinute de cei care au avut continuitate si au avansat pe linie profesionala.
Re: Recalculare pensie ...
Scris de: lapensie la data: 03/17/2008 9:25am
Situatia prezentata de dv este atipica deoarece cartea de munca trebuie sa se afle la pensionar, care o primeste la incetarea activitatii iar la Casa de pensie trebuie sa se afle o copie de pe cartea de munca. Dar cum dv spuneti ca se poate proba nu mai insistam pe acest aspect.
Pensia poate fi recalculata numai pe baza unor date pentru care trebuie gasita o cale de reconstituire.
Fisa de calcul existenta la dosar nu contine datele necesare deoarece pensia inainte de anul 2001 s-a calculat de pe o fisa care contine datele pe cinci ani din ultimii zece ani de activitate iar pentru recalculare sunt necesare date referitoare la intreaga activitate.
Problema vinovatiei pierderii carti de munca nu poate fi facuta decat pe cale juridica, care cere eforturi mai mari si nu rezolva problema. Nu vedem decat doua posibilitati, fie sa se insiste pe calea gasirii cartii de munca fie prin reconstituirea datelor de la angajatori care intradevar este dificila. Avand in vedere numarul de angajatori si perioada scursa pot aparea nenumarate dificultati. In aceasta actiune poate fi ajutat de cei apropiati si poate fi facuta apeland la posta daca se cunosc adresele.
Noi credem insa ca inainte de initierea unei actiuni asa dificile este necesar sa se aprecieze si rezultatul care trebuie sa fie cel putin pe masura efortului. Prin recalculare au primit in plus cei care au avut vechime mare in munca si salarii comparativ mai bune in restul activitati fata de ultimii ani si au fost obtinute de cei care au avut continuitate si au avansat pe linie profesionala.
Re: Recalculare pensie ...
Scris de: Anicuta Botezatu la data: 01/14/2017 3:51pm
Gen:f
Data nasterii:31/12/39
Stagiul de cotizare:17
Alte date:
Intrebare:Respectos ma adresez dumneavoastra pentru a afla daca se poate face ceva.Mama mea a muncit o viata si sa ales cu o pensie de nimic 420 ron ,a patat cartea de munca si nu s-a putut citi vechimea reala,am recuperat 16-17 ani prin adeverinte,dar nu totul,pentru ca a lucrat in mai multe locuri din tara,cine ar trebui da aiba copie dupa aceasta carte de munca?nu a primit grupa de la Vitro Metan Medias,cred ca sunt greseli mari in calcularea pensei mamei mele.Daca credeti ca ma puteti ajuta,va multumesc anticipat. Cu stima si respect Anicuta botezatu si mama mea Busuioc Ana 31/12/39 Axente Sever Judetul Sibiu
Re: Recalculare pensie ...
Scris de: la pensie la data: 01/17/2017 3:45am
Nu are nimeni o copie in intregime a carnetului de munca al mamei dv dar vechimea poate fi restabilita in continuare prin adeverinte pentru fiecare angajator la care a lucrat.
Daca angajatorii au activitate si in prezent obtinerea adeverintelor este mai usoara dar este mai dificil pentru angajatorii care au incetat activitatea. La acestia trebuie procedat astfel :
Arhiva de personal a angajatorilor care inceteaza activitatea este preluata in administrare de alte societati care au obligatia sa elibereze adeverinte la cerere pentru stagiile de cotizare. Problema mai dificila este sa gasiti aceste societati care administreaza arhivele de personal de la societatile la care a lucrat mama dv.
Deoarece societatile care administreaza arhivele de personal trebuie sa obtina o viza de la Directia Arhivelor Statului cautarea acestor societati trebuie inceputa de la Filiala Judeteana a Directiei Arhivelor Statului de la resedita de judet a judetului in care s-a aflat angajatorul a carui arhiva o cautati intreband cui i s-a dat viza de administrare .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1