Subiect "pot beneficia de pensie militara ?" Deschis de Lucian Andronescu la data: 09/24/2008 11:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pot beneficia de pensie militara ?
Scris de: Lucian Andronescu la data: 09/24/2008 11:03am
Gen: M
Data nasterii:12.04.1957
Stagiul de cotizare: total 33 ani
Alte date: 19 ani grupa a 2 a (cadru militar)
Intrebare:La implinirea varstei de 55 ani, pot beneficia de pensie militara ? Primii 19 ani-grupa 2 am fost cadru militar, in prezent sunt in rezerva si sunt angajat la o firma. Multumesc.
Re: pot beneficia de pensie militara ?
Scris de: la pensie la data: 09/25/2008 9:42am
Legea care reglementeaza pensile militare de stat este legea 164/2001. Conform acesteia beneficiaza de pensie militara de stat la varsta de 55 ani cadrele militare active .
Art 15 din aceasta lege prevede:
“Cadrele militare care la data trecerii in rezerva nu indeplinesc conditiile de acordare a unei pensii dar au o vechime in serrviciu militar de cel putin 15 ani pentru barbati si 10 ani pentru femei, beneficiaza de pensie militara de stat la varstele standard prevazute in legea nr 19/2000, proportional cu numarul de ani de serviciu militar”.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul, in sistemul public de pensii, la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 26 iulie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiile avute in sistemul militar si public se recunosc reciproc insa nu cunoastem daca vi se calculeaza stagiul in grupa a II a din sistemul militar pentru reducerea varstei standard de pensionare. Pentru a afla acest lucru trebuie sa va adresati Casei de Pensii (Judetene sau de Sector). Daca vi se recunosc puteti beneficia de o reducere cu 4 ani a varstei de pensionare daca indepliniti stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1