Subiect "venituri luate in calcul" Deschis de Valeria Lazar la data: 03/19/2008 6:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
venituri luate in calcul
Scris de: Valeria Lazar la data: 03/19/2008 6:34am
Am citit modalitatile unitare de aplicare a prevederilor ordinului ministerului economiei si finantelor nr.1646/2007 si am o nedumerire : la art.1 (2)plafoanele pt.perioada 01.04.2001-31.07.2007 sunt pentru ce este in cartea de munca,sau pentru veniturile la care s-a retinut cas?
Eu m-am uitat pe fluturasii primiti de la locul de munca si am diverse sume in plus acordate (premii,prima de vacanta,al 13-lea salar ) pentru care s-a retinut cas si nu stiu daca in calculul punctului de pensie au fost prinse aceste sume.Sper sa primesc buletinele de calcul pe care le-am solicitat si sa ma dumiresc,dar pina atunci poate stie cineva , ceva.
Re: venituri luate in calcul
Scris de: lapensie la data: 03/19/2008 10:06am
Evidenta sumelor pentru care s-a platit CAS acum se face electronic asa ca la Casa de Pensii ajunge cifra pentru care s-a platit contributia (inscrisa si in fluturas). Cartea de munca in mod normal ar trebui sa corespunda cu aceasta, in caz contrar prioritara este evidenta electronica.
Modul de plafonare al sumelor pentru plata CAS se adreseaza angajatorilor care retin CAS. La pensie plafonarea se face la nivelul punctului anual. Avand in vedere modul de calcul al punctajului rezulta ca nici sumele lunare nu trebuie plafonate ci numai daca sumele totale pe an depasesc o anumita valoare trebuiau plafonate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1