Subiect "pensie limita varsta pt handicap grav" Deschis de Daniel Cuteanu la data: 03/24/2008 6:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita varsta pt handicap grav
Scris de: Daniel Cuteanu la data: 03/24/2008 6:07am
Am 44 de ani, 21 ani lucrati si sant incadrat in gradul grav de handicap. Conform legii 19/2000, art 47, ma pot pensiona pt limita de varsta la 50 de ani (reducere 15 ani din varsta standard de pensionare). Va rog sa-mi spuneti la cat se imparte punctajul total pe care l-am realizat (aprox. 22), la 11 ani si 8 luni cat reprezinta stagiul minim de cotizare pe care trebuie sa-l am, sau la 35 ani cat este stagiul complet de cotizare ?
Multumesc
Re: pensie limita varsta pt handicap grav
Scris de: lapensie la data: 03/24/2008 9:13am
Problema principala este daca va incadrati in art 47 al legii 19/2000. Din informatiile date nu rezulta clar acest lucru avand in vedere ca art.47 se refera la „Persoanele asigurate care au realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat”. Persoanele incadrate in acest articol odata cu varsta li se reduce si stagiul de cotizare la cel mentionat in articol.
Puteti deduce daca va incadrati in acest articol dupa stagiul potential acordat la decizia de pensie de invaliditate.
Conform art 60 pentru cei care se incadreaza in articolul 47 stagiu potential este „determinat ca diferenta intre stagiile de cotizare cerute la art. 47 si stagiile de cotizare realizate efectiv". Iar pentru cei care nu se incadreaza in articolul 47 conform art 59 (1) „La stabilirea pensiei de invaliditate asiguratilor li se acorda un stagiu potential, determinat ca diferenta intre stagiul complet de cotizare si stagiul de cotizare realizat efectiv pana la data incadrarii intr-un grad de invaliditate”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1