Subiect "vechime suplimentara din pensia de invaliditate gr.II" Deschis de Radu Silvia la data: 10/18/2008 1:24pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vechime suplimentara din pensia de invaliditate gr.II
Scris de: Radu Silvia la data: 10/18/2008 1:24pm
Gen:F
Data nasterii:01.12.1954
Stagiul de cotizare:realizat 32 ani 7 luni 14 zile
Alte date:din care:gr.II ( L.3/1977) 13 ani 6 luni 2 zile, conditii normale : 10 ani 9 luni 5 zile; stagiu asimilat 4 ani 6 luni + stagiu asimilat(alte drepturi) : 7 luni 7 zile; stagiu aferent gr II 3 ani si 3 luni
Intrebare: Sunt pensionata de invaliditate gr. II din martie 2005. Vreau sa stiu daca anii in care am beneficiat de pensia de invaliditate se vor socoti vechime la pensionarea la limita de virsta
Multumesc
Re: vechime suplimentara din pensia de invaliditate gr.II
Scris de: la pensie la data: 10/19/2008 7:20am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in noiembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 11 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000. Pentru stagiul intre 12 si 14 ani in conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la cerere la varsta de 57 ani si 5 luni adica in mai 2011.
Perioada cat ati fost (si veti fi) in pensie de invaliditate este considerat stagiu asimilat si este luat in calculul pensiei la limita de varsta echivalent cu un angajat care are salariu egal cu pensia dv de invaliditate.Mai important este ca se socoteste la calculul punctajului decat la vechime.
La iesirea la pensie la limita de varsta la varsta redusa in mai 2011 trebuie sa luati o hotarare avand de optat pentru pastrarea pensiei de invaliditate sau pensia la limita de varsta dupa cum este in avantajul dv. Care pensie este mai avantajoasa puteti determina cautand in decizia de pensie de invaliditate si impartind punctajul total la punctajul mediu anual si daca rezulta cifra 29,8333 atunci este avantajoasa pensia la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1