Subiect "varsta pensionare" Deschis de cioroianu elena la data: 10/20/2008 8:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta pensionare
Scris de: cioroianu elena la data: 10/20/2008 8:56am
Gen:F
Data nasterii:2.05.1955
Stagiul de cotizare:31 ani si 4 luni
Alte date:10 ani grupa I
Intrebare:la ce varsta pot sa ma pensionez?
Re: varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/20/2008 9:27am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in mai 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani . Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I a fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost evaluate din nou si au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000. Reducerea varstei de pensionare depinde de cum a fost echivalat acest stagiu din grupa I, de care depinde incadrarea in prevedirile legii 19/2000 .
Astfel situatia poate fi incadrata in 2 variante si anume:
Varianta I
-Daca locul de munca la care ati lucrat in gr I a fost echivalat cu conditii speciale prin legea 226/2006, pentru stagiu intre de 10 ani in conditii speciale beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 5 ani avand dreptul la pensie la limita de varsta la varsta de 55 ani adica in mai 2010 iar stagiul complet se reduce la 25 ani avand si stagiu complet de cotizare indeplinit.
Varianta II
- Daca locul de munca la care ati lucrat in gr I a fost echivalat prin prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite”, pentru stagiu de 10 ani in conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani avand dreptul la pensie la limita de varsta la varsta de 58 ani adica in mai 2013 iar stagiul complet ramane 30 ani.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1