Subiect "Valoarea pensiei" Deschis de Silvia Radu la data: 10/21/2008 2:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Valoarea pensiei
Scris de: Silvia Radu la data: 10/21/2008 2:03am
Gen:F
Data nasterii:01.12.1954
Stagiul de cotizare:Stagiul de cotizare:realizat 32 ani 7 luni 14 zile
Alte date:din care:gr.II ( L.3/1977) 13 ani 6 luni 2 zile, conditii normale : 10 ani 9 luni 5 zile; stagiu asimilat 4 ani 6 luni + stagiu asimilat(alte drepturi) : 7 luni 7 zile; stagiu aferent gr II 3 ani si 3 luni

Alte date:
Intrebare:Sunt pensionata de boala, invaliditate gr.II din anul 2005. Dupa acest an s-a incheiat un litigiu de munca cu Institutia la care am lucrat prin care eram repusa in niste drepturi salariale mai mari ( pe ultima perioada lucrata de 6 luni ), de unde am beneficiat de recalculari salariale. Intrebarea mea este daca are vreo influenta la calculul pensiei.
Si de asemenea as dori sa stiu daca sumele incasate ca prime, cadouri ( 8 martie ) consilii de administratie , Adunarile generale ale actionarilor , pot influnta valoarea pensiei.
Re: Valoarea pensiei
Scris de: la pensie la data: 10/21/2008 4:43am
In functie de perioada, in afara de salariul trecut in carnetul de munca in calculul punctajului pensiei intra urmatoarele:
Inainte de aprilie 1992:
Sporurile cu caracter permanent cum sunt ; conditii grele de munca, spor de conducere, lucru sistematic peste program, spor de noapte, spor conditii grele de munca, spor de toxicitate etc.. care nefiind trecute in carnetul de munca trebuie cerute pe adeverinta de la angajator.
Intre aprilie 1992 si aprilie 2001
Toate sporurile de mai sus trebuiau incluse in sumele trecute in carnetul de munca. Numai daca acestea nu au fost incluse pot fi dovedite pe adeverinte.
Dupa aprilie 2001 a fost platit CAS pentru tot venitul obtinut si acesta a fost transmis electronic la Casa de Pensii si va fi luat in calcul la pensie fara a necesita acte doveditoare. Pentru aceste sume ati primit instiintari anuale (periodice) de la Casa de Pensii
Daca unele din actele de mai sus nu au fost prezentate la calcularea pensiei de invaliditate si le puteti obtine le puteti depune la Casa de Pensii cu o cerere de recalculare a pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1