Subiect "despre pensionare anticipata" Deschis de Adriana Preda la data: 10/22/2008 4:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
despre pensionare anticipata
Scris de: Adriana Preda la data: 10/22/2008 4:51am
Gen: feminin
Data nasterii: 21 mai 1952
Stagiul de cotizare: incadrata la data 13 iulie l972,fara intrerupere
Alte date: 2 ani vechime munca in CAP,salariul actual 1250
Intrebare: As dori sa stiu in conditia ca ma voi pensiona anticipat care este procentul de diminuare a pensiei si orientativ cam ce pensie voi avea
Re: despre pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/22/2008 6:32am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 21 iunie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala. Procentul de reducere al pensiei este determinat de data cand cereti aceasta pensie, adica de numarul de luni pana la 21 iunie 2011 si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare de 28 ani si 2 luni. Presupunand ca cereti aceasta pensie luna viitoare si din cei doi ani lucrati la CAP este recunoscut minim un an vechime procentul de reducere este in jur de 5%.
Valoarea pensiei nu putem nici macar sa o aproximam deoarece aceasta depinde de salariile pe toata perioada de cotizare nu numai de ultimul salariu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1