Subiect "pensie" Deschis de Bogdan Gheorghe la data: 10/22/2008 4:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Bogdan Gheorghe la data: 10/22/2008 4:52am
Gen:M
Data nasterii:02 iunie 1947
Stagiul de cotizare:41
Alte date:Institutul Politehnic Bucuresti, nu am efectuat stagiul militar.
Intrebare:Pot sa ma pensionez anticipat?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 10/22/2008 6:53am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in iulie 2011 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala. Procentul de reducere al pensiei este determinat de data cand cereti aceasta pensie, adica de numarul de luni pana la 2 iulie 2011 si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare de 33 ani si 2 luni. Presupunand ca cereti aceasta pensie cand stagiul dv depaseste 41 ani si 2 luni procentul de reducere este in jur de 3%. In acest stagiu nu trebuie adaugat stagiul asimilat pentru studii universitare deoarece acesta nu se ia in calcul la pensia anticipata partiala. Daca nu aveti stagiu peste 41 ani si 2 luni fara studiile universitare ci numai 36 ani si 2 luni reducerea pensiei va fi cca 11 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1