Subiect "calculul pensiei de invaliditate" Deschis de timis vasile la data: 10/22/2008 11:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul pensiei de invaliditate
Scris de: timis vasile la data: 10/22/2008 11:53am
Gen:M
Data nasterii:31.08.1965
Stagiul de cotizare:19ANI 8LUNI27ZILE COND.SPEC.SI 2ANI 10LUNI GR.II
Alte date:
Intrebare:NUMAR DE ANI NECESARI PT. STAGIUL DE COTIZARE SI CUM SE CALC. PENSIA PT,GRUPA DE CONDTII SPECIALE. SUNT IN PENSIE DE INV. DIN 09.05.2008 SI NU STIU SA CALC. PENSIA CU PROGR. GRATIS AM INTR. DATELE DAR NU FACE REDUCERILE SI NU CALC. CA SI LA CASADE PENSII NU STIU ANII LA CARE SA IMPART PCT.
Re: calculul pensiei de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 10/23/2008 3:33am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 31 august 2030 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani . Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiul cuprins intre 17 ani si 6 luni si 20 ani in conditii speciale beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 7 ani adica puteti beneficia de pensie la limita de varsta la varsta de 58 ani adica in 31 august 2023 iar stagiul complet se reduce la 28 ani.
Stagiul de cotizare in gr II sub 6 ani nu se ia in calcul.
Calculul pensiei cu programul nostru se face direct pentru cazurile standard pentru pensiile la limita de varsta fara reducerea stagiului complet de cotizare. In restul cazurilor se poate face calculul pensiilor astfel:
Pensiile de invaliditate: Se calculeaza punctajul total identic cu cel pentru pensie la limita de varsta. Acesta se imparte la stagiul de cotizare avut in momentul pensionarii de invaliditate dar nu mai mult de stagiul complet de cotizare si se obtine punctajul mediu al pensiei.
Pensiile la limita de varsta cu stagiul complet redus : Se calculeaza punctajul total identic cu cel pentru pensie la limita de varsta. Acesta se imparte la stagiul complet de cotizare redus si se obtine punctajul mediu al pensiei.
Punctajele medii obtinute se inmultesc cu valoarea unui punct de pensie si se obtine valoarea pensiei.
Referitor la datele introduse in program este necesar sa verificati daca in sporurile in % pana in aprilie 1992 ati inclus si sporul de vechime si daca dupa aprilie 1992 sporurile in % nu sunt incluse in salariile lunare introduse pentru a evita sa le luati de doua ori in calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1