Subiect "Mama mea se poate pensiona?" Deschis de Stoian Ilie la data: 10/23/2008 2:46pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Mama mea se poate pensiona?
Scris de: Stoian Ilie la data: 10/23/2008 2:46pm
Gen:F
Data nasterii:1947
Stagiul de cotizare:8 ani, in perioada 1981-1989
Alte date:Mama mea a lucrat in agricultura si a crescut 8 copii, acum are varsta de 60 de ani
Intrebare: Se poate pensiona? Daca da, unde trebuie sa merg pt a face acest lucru?
Re: Mama mea se poate pensiona?
Scris de: la pensie la data: 10/24/2008 6:37am
Din pacate mama dv nu poate beneficia de pensie deoarece pe langa varsta se mai pune conditia relizarii stagiului minim de cotizare astfel:
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta dupa anul 2004 la varsta standard de pensionare de 57 ani si 5 luni cu conditia indeplinirii stagiului minim de cotizare de 10 ani si 5 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Este posibil ca stagiul mamei dv sa fie mai mic de 8 ani. Pentru lucratorii din agricultura inainte de 1992 stagiul de cotizare se numeste stagiu util si este calculat de catre Casa de Pensii, de care apartine, printr-o cerere si prezentand carnetul in care sunt consemnate normele realizate pe fiecare an de activitate.
Faptul ca a nascut si crescut mai mult de 3 copii ii acorda numai reducerea varstei de pensionare cu 2 ani ceiace mamei dv nu-i este de folos.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1