Subiect "Pensie anticipata partial" Deschis de Badescu Tarsita la data: 03/25/2008 8:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partial
Scris de: Badescu Tarsita la data: 03/25/2008 8:40am
Buna ziua, Ma numesc Badescu Tarsita domiciliata in Bucuresti sector 3, data nasterii 02.03.1954, data angajarii 31.07.1974, vechime in munca 34 ani din care 20 de ani de grupa a doua 100% dovediti prin adeverinta eliberata de unitatea unde am lucrat. Este o problema ca nu s-a inscris grupa in cartea de munca?
Care ar fi data de pensionare anticipata partiala tinandu-se cont de grupa si de penalizari?
Imi doresc sa ma pensionez anul acesta, e posibil?
Va multumesc
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: lapensie la data: 03/25/2008 6:04pm
Puteti sa va pensionati cu pensie anticipata partiala in noiembrie 2008 cu o reducere a valorii pensiei sub 2% daca va este recunoscuta integral perioada lucrata in gr a II a care prin Hotararea de Guvern 261/2001 a fost asimilata cu lucru in conditii deosebite. Reducerea varstei pentru grupa este de 4 ani si 6 luni.
Daca vi se recunoaste o perioada mai mica va creste procentul de diminuare. Nerecunoasterea in totalitate a perioadei de lucru in grupa este frecventa la cei in situatie similara cu dv. si poate fi influentata de faptul ca nu este trecuta in cartea de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1