Subiect "pensie invaliditate gradul 3" Deschis de carmen mihailescu la data: 10/24/2008 5:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate gradul 3
Scris de: carmen mihailescu la data: 10/24/2008 5:42am
Gen:feminin
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:22 ani
Alte date:
Intrebare:Sunt pensionar invaliditate gradul trei si am o profesiune liberala. Va rog sa-mi spuneti daca in cazul acesta in afara de dreptul de a lucra cu jumatate de norma este permis si lucrul pe baza de contracte de drepturi de autor-proprietate intelectuala si daca aceste contracte pot fi luate in consideratie la recalcularea pensiei de inbvaliditate si la ce interval.
Re: pensie invaliditate gradul 3
Scris de: la pensie la data: 10/24/2008 7:08am
Legea pensiilor 19/2000 nu limiteaza veniturile obtinute din activitate profesionala cu pensia de invaliditate de gr III si nici numarul de surse si sunt luate in calcul daca pentru acestea platiti CAS.
Aceiasi lege prevede, conform art 95, numai pensionarilor de pensie la limita de varsta dreptul de a cere recalcularea pensiei dupa un stagiu lucrat de minim 12 luni. In cazul pensiilor de invaliditate recalcularea se face la trecerea la pensie la limita de varsta. Dar in cazul dv care in momentul pensionarii de invaliditate nu aveati stagiul complet de cotizare este necesar sa va calculati pensia la limita de varsta si in cazul ca aceasta este mai mica decat cea de invaliditate aveti dreptul sa optati pentru mentinerea pensiei de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1