Subiect "calcul varsta pensionare - grupa I de munca" Deschis de CARMEN I. la data: 03/27/2008 5:38pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul varsta pensionare - grupa I de munca
Scris de: CARMEN I. la data: 03/27/2008 5:38pm
Data nasterii : 13.12.1960
Stagiul de cotizare : 22 ani 6 luni 7 zile din care:
21 ani 5 luni 7 zile in grupa I de munca (conf.Ord.50/1990, anexa I,pct.75 si Ord.125/1990,anexa I, pct.17 )in procent de 100% conditii speciale.

Intrebarile mele sunt:

- indeplinesc conditiile necesare pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare ?
- in cazul in care raspunsul este afirmativ, care este aceasta varsta?


Va multumesc anticipat
Re: calcul varsta pensionare - grupa I de munca
Scris de: lapensie la data: 03/27/2008 7:41pm
Varsta standard de pensionare conform datei de nastere este de 60 de ani.
Avand in vedere ca ati lucrat peste 20 ani in conditii speciale conform art.44 din legea 19/2000 aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani, deci varsta de pensionare la limita de varsta este 50 ani .
Exista si alte articole care dau dreptul la reduceri mai mari dar necunoscand domeniul in care ati lucrat nu am putut face incadrarea.
Puteti face singura incadrarea si calculul reducerii varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare accesand programul nostru de reduceri facand click pe programul „Beneficiati de reduceri”de pe pagina principala a siteului nostru si alegand una din pozitiile in care va incadrati.Noi v-am incadrat la punctul 6.
Ordinele specificate de dv nu le-am consultat necunoscand cine le-a emis.
In calculul nostru am luat in considerare afirmatia dv privind echivalarea gr.a I a inainte de aprilie 2001 cu conditii speciale dupa aceasta data. Legea care echivaleaza aceste grupe este Legea 226/2006.
Re: calcul varsta pensionare - grupa I de munca
Scris de: CARMEN I. la data: 04/01/2008 12:15pm
In primul rand, va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns la mesaj.

Am studiat articolele din cele doua legi ( 19 si 226 ) pe care mi le-ati sugerat, insa incadrarea in grupa I de munca s-a facut anterior datei de emitere a legii 19/2000, conform ordinelor ( Ord.50/1990, anexa I,pct.75 si Ord.125/1990,anexa I, pct.17 )care au fost abrogate in momentul aprobarii acestei legi, si de aceea, revin cu rugamintea de a ma ajuta in calcularea varstei de pensionare.

Datele complete sunt:
Data nasterii : 13.12.1960
Stagiul de cotizare : 22 ani 6 luni 7 zile din care:

21 ani 5 luni 7 zile in grupa I de munca (conf.Ord.50/1990, anexa I,pct.75 si Ord.125/1990,anexa I, pct.17 )in procent de 100% conditii speciale - ( in perioada 24.10.1979 - 31.03.2001 )
- locul de munca - M.Ap.N - unitate nucleara gradul III

INTREBARI:
- care este varsta de pensionare ?
- in cazul in care nu realizez stagiul complet de cotizare, pana la data pensionarii, ce optiuni am ?

Va multumesc anticipat
Re: calcul varsta pensionare - grupa I de munca
Scris de: la pensie la data: 04/01/2008 5:29pm
Precizarile aduse de dv complica situatia in loc sa o simplifice.
Lucrand in cadrul M.Ap.N. trebuie facuta distinctia ca daca ati fost cadru militar pensionarea se face conform legii 164/2001 caz de care nu ne ocupam pe site-ul nostru.
Noi ne ocupam numai de cei care se pensioneaza pe baza legii 19/2000 in care intra si angajatii civili din cadrul unitatilor M.Ap.N. Dar si in acest caz nu putem sa va spunem noi daca va incadrati in lucru in „conditii speciale” deoarece incadrarea in grupe (conditii deosebite, speciale, zonele I sau II de radiatii) se face prin ordine ale M. Ap.N. sau conform Hotararii de Guvern 1294/2001 printr-un Protocol incheiat intre Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale si M. Ap.N. la care nu avem acces.
In concluzie incadrarea in conditii speciale de munca sau in zonele I sau II de radiatii conform art. 20 din legea 19/2000 o puteti afla numai de la unitatea la care ati lucrat.
In cazul cand va incadrati in conditii speciale de munca raspunsul este cel dat anterior adica pensie la limita de varsta la 50 de ani cu reducerea stagiului complet de cotizare la 20 ani
In cazul cand va incadrati in zonele I sau II de radiatii pensionarea se poate face la orice varsta cu reducerea stagiului complet de cotizare la 15 ani.
In cazul cand nu va incadrati in cele doua posibilitati si va incadrati in conditii deosebite conform Hotararii de Guvern nr 261/2001 aveti dreptul la pensie la limita de varsta cu o reducere de 4ani si 6 luni adica la 55 ani si 6 luni.
Pensionarea la limita de varsta nu pune conditia de realizare a stagiului complet de cotizare ci numai conditia de realizare a stagiului minim de cotizare pe care dv o indepliniti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1