Subiect "Re: Pensia anticipata partiala" Deschis de Necula Lizica. la data: 04/08/2008 2:48pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: Necula Lizica. la data: 04/08/2008 2:48pm
Va rog sa ma ajutati a afla daca ma incadrez in acest an,a iesi la pensie anticipata,sau pensie anticipata partiala,iar in acest ultim caz,cu ce penalizare.Datele mele sunt:
-Data nasterii: 10 august 1953
-Data angajarii:13 aprilie 1973
-conditii speciale:am dat nastere si crescut 3 copii.
Mentionez ca nu am grupa,am lucrat in comert 21 de ani si 14 ani ca si casier la Ad-tia Pietelor si nu am avut intreruperi,cu exceptia concediilor prenatale de 112 zile/copil.Va multumesc!
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 04/08/2008 9:21pm
Dupa data nasterii aveti dreptul la pensie la limita de varsta dupa februarie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni. pentru nasterea a 3 copii si cresterea pana la 10 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard cu 1 an deci pensie la limita de varsta la 58 ani si 6 luni adica din februarie 2012.
La pensie anticipata nu puteti iesi deoarece nu aveti stagiu de cotizare peste 39 ani
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala ( aceasta se acorda cu 5 ani înaintea datei de iesire la pensie la limita de varsta daca se depaseste stagiul complet de 29 ani)
Penalizarea depinde de data iesirii la pensie, aceasta fiind in aprilie 2008 de 9,2 % si scade cu 0,2 % pe luna.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1