Subiect "FACULTATE LA PENSIE PTR LIMITA DE VIRSTA ?" Deschis de ALEXANDRU CORNELIA la data: 09/13/2012 3:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
FACULTATE LA PENSIE PTR LIMITA DE VIRSTA ?
Scris de: ALEXANDRU CORNELIA la data: 09/13/2012 3:09am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Sint pensionara la limita de virsta.Va rog sa-mi spuneti ce procent sau cat se adauga la punctaj pensiei de limita de varsta anii de facultate ? Am facut facultatea la zi, in primul an de facultate eram salariata, iar in restul anilor de facultate cumulam pensia cu salariu. Multumesc.
Re: FACULTATE LA PENSIE PTR LIMITA DE VIRSTA ?
Scris de: la pensie la data: 09/14/2012 10:50am
Nu este clar ce fel de pensie ati avut pe perioada facultatii.
Actuala legislatie a pensiilor nu are prevederi privind perioada in care aveti concomitent calitatea de student si cea de pensionar cu exceptia pensiei de urmas. Daca ati avut pensie de urmas perioada facultatii se considera stagiu asimilat si se ia in calculul pensiei pentru limita de varsta cu salariul minim pe economie din acea perioada.
Conform art 49 alin (3) din legea pensiilor 263/2010 perioada studiilor universitare nu se iau in calcul ca stagiu de cotizare asimilat daca pe acea perioada ati fost angajata.
Re: FACULTATE LA PENSIE PTR LIMITA DE VIRSTA ?
Scris de: BADEA VIORICA la data: 09/09/2013 3:10am
Gen:F
Data nasterii:04.02.1954
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:
Intrebare:
Adaugarea anilor de facultate la calculul pensiei (4, in cazul meu), conduce la diminuarea cuantumului pensiei la limita de virsta, tinind cont de faptul ca pe perioada facultatii nu am realizat venituri?
Re: FACULTATE LA PENSIE PTR LIMITA DE VIRSTA ?
Scris de: BADEA VIORICA la data: 09/09/2013 10:20am
Gen:F
Data nasterii:04.02.1954
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:
Intrebare:
Adaugarea anilor de facultate la calculul pensiei (4, in cazul meu), conduce la diminuarea cuantumului pensiei la limita de virsta, tinind cont de faptul ca pe perioada facultatii nu am realizat venituri?
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1