Subiect "varsta pensionare" Deschis de Iftimia Cristian la data: 01/25/2013 10:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta pensionare
Scris de: Iftimia Cristian la data: 01/25/2013 10:22am
Gen:M
Data nasterii:23.07.1953
Stagiul de cotizare:Gen:M
Data nasterii:23.07.1953
Stagiul de cotizare:35 ani la care se adauga 6 luni armata si 5 ani de facultate.
Alte date:a)grupa IIa de munca=19 ani si 10 luni in perioada 15.08.1977-23.03.1978 si 02.10.1978-01.01.1998.b)armata 6 luni.c)studii universitare 1972-1977.
Intrebare:Ce variante de pensionare as avea si in ce conditii si cat este punctajul pt. gr II?
Re: varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/26/2013 8:53am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 23 iulie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 19 ani lucrat in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru studii universitare si stagiul military si realizati un stagiu total de peste 45 ani.
Pentru stagiul de 19 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in 23 iulie 2014
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 9 % la varsta de 60 ani adica in 23 iulie 2013.
Punctajul suplimentar pentru stagiul lucrat in grupa II de munca se face alicand procentul de 25 % sumei punctajelor anuale realizate de dv pe perioada lucrata in grupa de II de munca. Acest punctaj il putem calcula noi avand in vedere punctajele anuale calculate de programul de calcul de pe site unde ati introdus date Dar pentru aceasta trebuie sa facei urmatoarele modificari.
1 Sa clarificati situatia celor 7 luni din anul 1978 in care nu ati introdus salariu. Daca sunt nelucrate nu selectati codul “L” ci lasati “-“. Daca sunt lucrate selectati codul “L” si introduceti salariul obtinut pe aceasta perioada.
2 Introduceti sporul de vechime determinat asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Daca nu aveati perioade in care ati selectat codul “L” fara a introduce salariul va calculam noi acest spor.
Dupa aceste modificari reveniti si va calculam noi acest spor.
Re: varsta pensionare
Scris de: Iftimia Cristian la data: 02/01/2013 7:32am
Multumesc pt. raspuns.Cele 7 luni nelucrate reprezinta stagiul militar si nu stiu cum sa completez in datele care le voi introduce.
Re: varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/03/2013 8:13am
Pe perioada stagiului militar se selecteaza codul “S” fara a mai introduce salarii.
Re: varsta pensionare
Scris de: Iftimia Cristian la data: 02/03/2013 12:51pm
Va rog sa-mi mai spuneti daca la calculul spor de vechime se tine cont de vechimea de la facultate si serviciul militar(adica 5 ani facultate + 7 luni armata).
Re: varsta pensionare
Scris de: Iftimia Cristian la data: 02/03/2013 1:27pm
Am uitat sa va intreb care este punctajul pentru stagiu militar facut in anul 1978 lunile martie-septembrie.
Va multumesc.
Re: varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/04/2013 9:57am
La calculul sporului de vechime nu se ia in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare. Se ia in calcul stagiul asimilat pentru stagiu militar daca acesta a fost satisfacut dupa ce ati fost angajat cum este cazul dv si daca ati respectat termenele legale dupa incetarea activitatii pana la incorporare si dupa terminarea stagiului militar pana la reagajare. Noi presupunem ca le-ati respectat.
Punctajul acordat pentru stagiul militar il puteti vedea dupa ce ati selectat codul “S” pe timpul stagiului militar dupa care faceti click pe “Datele introduse” de pe oricare pagina anuala de date si pe tabelul la care ajungeti mergeti la anul 1978.
Re: varsta pensionare
Scris de: Iftimia cristian la data: 06/26/2013 2:14pm
Gen:m
Data nasterii:23.07.1953

Raspunsul DVS a fost urmatorul:

Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 23 iulie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 19 ani lucrat in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru studii universitare si stagiul military si realizati un stagiu total de peste 45 ani.
Pentru stagiul de 19 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in 23 iulie 2014
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 9 % la varsta de 60 ani adica in 23 iulie 2013.

Intrebare:

Care ar fi diferenta de pensie in situatia iesirii la pensie in iulie 2013 respectiv iulie 2014(anticipata partiala, limita de varsta)?
Re: varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/27/2013 5:27am
Nu va intelegem intrebarea. Diferenta intre pensia anticipata partiala si pensia pentru limita de varsta este ca prima va fi mai mica cu 9 % si in calculul ei nu sunt luate stagiile asimilate pentru studii universitare si stagiul militar .
Daca vreti sa va spunem diferenta in bani putem sa va ajutam sa o calculati.
Deoarece am vazut ca ati facut modificarile in program de calcul deschis de dv, in continuare trebuie sa procedati astfel :
- Sa ne comunicati perioada exacta (luna/an) lucrata in grupa de munca iar noi va vom comunica punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca, pe care trebuie sa-l introduceti in pagina de intrare in caseta “Punctaj suplimentar grude munca” unde ati introdus gresit 0,25000 puncte
- Dupa introducerea acestui punctaj suplimentar obtineti punctajul pensiei pentru limita de varsta si valoarea ei.
- Pentru calculul pensiei anticipate partiale procedati astfel:
Din punctajul total iesit din calculul pensiei pentru limita de varsta scadeti punctajele pentru studii universitare, pentru stagiul militar si cel realizat intre 23 iulie 2013 si 23 iulie 2014
Ex 47,32740 – 3,03988 – 0,34809 – 0,91234 = 43,02709 puncte
Calculati punctajul mediu impartind punctajul total la stagiul complet de cotizare de 35 ani
Ex 43,02709/35 = 1,22935 puncte
Faceti corectia inmultind punctajul mediu cu 1.06
Ex 1,22935 X 1,06 = 1,30311 puncte
Diminuati rezultaul cu 9 % inmultind cu 0,91
Ex 1,30311 X 0,91 = 1,18583 puncte
Rezultatul il inmultiti cu valoarea punctului de pensie care acum este de 762,10 lei
Ex 1,18583 X 762,10 = 904 lei
Daca aveti dificultati reveniti si va ajutam.
Pentru inceput asteptam sa ne transmiteti perioada lucrata in grupa II de munca.
Re: varsta pensionare
Scris de: Iftimia Cristian la data: 06/27/2013 7:02am
1. Perioadele de grupa de munca sunt:
15.08.1977 pana pe 23.03.1978
02.10.1978 pana pe 01.01.1998

2. Referitor la cele comunicate de DVS. :
"Se ia in calcul stagiul asimilat pentru stagiu militar daca acesta a fost satisfacut dupa ce ati fost angajat cum este cazul dv si daca ati respectat termenele legale dupa incetarea activitatii pana la incorporare si dupa terminarea stagiului militar pana la reagajare. Noi presupunem ca le-ati respectat" va rog sa-mi confirmati daca sunt respectate aceste termene.

Armata:
23.03.1978 incetat activitatea pt. satisfacerea stagiului militar
16.09.1978 trecut in rezerva
02.10.1978 reluat activitatea
Va multumesc.
Re: varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/28/2013 3:37pm
Pentru stagiile indicate in grupele de munca si datele introduse in program beneficiati de un punctaj suplimentar de 5,11659 puncte.
Ati respectat termenele de termenele de incorporare si reangajare.
Re: varsta pensionare
Scris de: Iftimia Cristian la data: 06/29/2013 9:56am
Multumesc pentru raspunsuri.
Mai am o nelamurire: daca la sporurile de vechime din intervalul martie 1970-aprilie 1992 se tine cont de facultate si stagiul militar; in datele introduse de mine am considerat perioada armatei ca vechime si nu stiu daca e corect.
Re: varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 07/01/2013 1:11am
Pentru calculul sporului de vechime inainte de aprilie 1992 se ia in calcul numai stagiul asimilat pentru stagiul militar asa cum ati calculat dv.
Pentru acest calcul nu se are in vedere stagiul asimilat pentru studii universitare.
Re: varsta pensionare
Scris de: Iftimia Cristian la data: 09/03/2013 2:12pm
Gen:M
Data nasterii:23.07.1953
Va rog frumos sa-mi comunicati un punct de vedere privind posibilitatea iesirii la pensie anticipata partiala, in situatia in care sunt asociat unic si administrator al unei firme proprii, unde sunt si salariat pe functia de director, pentru functia de administrator neprimind nici un venit.Precizez ca o data cu iesirea la pensie nu voi mai fi remunerat pentru functia de director ramanand doar ca administrator in continuare fara nici o retributie.
Va multumesc.
Re: varsta pensionare
Scris de: Iftimia Cristian la data: 09/03/2013 2:19pm
Gen:M
Data nasterii:23.07.1953
Va rog frumos sa-mi comunicati un punct de vedere privind posibilitatea iesirii la pensie anticipata partiala, in situatia in care sunt asociat unic si administrator al unei firme proprii, unde sunt si salariat pe functia de director, pentru functia de administrator neprimind nici un venit.Precizez ca o data cu iesirea la pensie nu voi mai fi remunerat pentru functia de director ramanand doar ca administrator in continuare fara nici o retributie.
Va multumesc.
Re: varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/05/2013 7:10am
Daca pe perioada in care primiti pensie anticipata partiala nu primiti venituri pentru care trebuie sa platiti CAS pensia nu se suspenda.
Re: varsta pensionare
Scris de: iftimia Cristian la data: 09/05/2013 8:29am
Gen:M
Data nasterii:23.07.1953
Imi cer scuze pentru faptul ca am omis in formularea mea ca firma proprie pe care o detin este un SRL.V-as ruga sa-mi confirmati daca raspunsul Dvs. este valabil si in acest caz.
Va multumesc.
Re: varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/06/2013 4:30am
Raspunsul nostru este valabil si in acest caz dar trebuie sa luati in consideratie la veniturile pentru care platiti CAS si veniturile inscrise in declaratia individuala facuta pe numele dv la Administratia Financiara, daca este cazul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1