Subiect "indicele de corectie" Deschis de Nicolaescu Florin la data: 02/15/2013 2:58pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
indicele de corectie
Scris de: Nicolaescu Florin la data: 02/15/2013 2:58pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna seara,

Doresc sa va aduc la cunostinta ca art.3 din Ordonanta 1/2013 ,respectiv aplicarea indicelui de corectie de 1,06 la punctajul mediu anual calculat pentru persoanele ale căror drepturi de pensie s-au deschis începând cu luna ianuarie 2011 nu s-a aplicat asa cum prevedea Ordonanta la pct.3 alin.2 .
“ În situaţia persoanelor prevăzute la alin. (2), indicele de corecţie se aplică asupra punctajului mediu anual cuvenit sau aflat în plată în luna intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă”.
Va rog sa-mi comunicati care sunt pasii de urmat pentru obtinerea acestui drept.

Cu multumiri,
Florin Nicolaescu
Re: indicele de corectie
Scris de: la pensie la data: 02/16/2013 9:16am
Cunoastem acest lucru si mai cunoastem ca a fost elaborata legea de aprobare a acestei ordonante, prin care se propune reducerea acestui indice de corectie pe anii 2011, 2012 si 2013 la 1.05.
Mai cunoastim ca aceasta lege a trecut prin ambele camere ale parlamentului si daca am retinut bine a fost promulgate de presedintele tarii dar nu am gasit publicarea ei in Monitorul Oficial.
Numai dupa aceasta etapa asteptam informatii privind data recalcularii pensiilor acordate dupa ianuarie 2011.
Re: indicele de corectie
Scris de: Nicolaescu Florin la data: 02/18/2013 7:01am
la pensie :
Cunoastem acest lucru si mai cunoastem ca a fost elaborata legea de aprobare a acestei ordonante, prin care se propune reducerea acestui indice de corectie pe anii 2011, 2012 si 2013 la 1.05.
Mai cunoastim ca aceasta lege a trecut prin ambele camere ale parlamentului si daca am retinut bine a fost promulgate de presedintele tarii dar nu am gasit publicarea ei in Monitorul Oficial.
Numai dupa aceasta etapa asteptam informatii privind data recalcularii pensiilor acordate dupa ianuarie 2011.



" cum este posibil ca din ordonanta sa fie aplicat numai art re. valoarera pctului de pensie si art. 3 nu?"

Ambele aspecte au fost cuprinse in aceeasi ordonanta 1/2013 publicata in MO 53/23.01.2013

" ÃŽn anul 2013 valoarea punctului de pensie este de 762,1 lei.
ART. III
(1) În anul 2013, indicele de corecţie care se aplică punctajului mediu anual determinat conform prevederilor art. 95 din Legea nr. 263/2010, cu modificările şi completările ulterioare, este 1,06.
(2) Indicele de corecţie prevăzut la alin. (1) se aplică şi punctajelor medii anuale calculate pentru persoanele ale căror drepturi de pensie s-au deschis începând cu luna ianuarie 2011.
(3) În situaţia persoanelor prevăzute la alin. (2), indicele de corecţie se aplică asupra punctajului mediu anual cuvenit sau aflat în plată în luna intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă.

PRIM-MINISTRU
VICTOR-VIOREL PONTA

Deci cum puteu fi despartite aplicarea celor 2 articole?
Atata timp cat pensiile au fost indexate din 01.01.2013, acelasi lucru trebuia sa se intample si cu coeficientul de corectie.
In ordonanta se specifica ca indicele de corectie se aplica la pubctajul cuvenit sau aflat in plata in luna intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.
Trebuia sa se scrie negru pe alb ca trebuie calculat cu luna ianuarie? pentru a mai astepta cine stie cat pana apar noi instructiuni?

Cu multumiri,
Florin Nicolaescu
Re: indicele de corectie
Scris de: la pensie la data: 02/19/2013 10:29am
OUG 1/2013 a fost aprobata prin legea 3/2013 care a fost publicata in MO 93 /14 februarie 2013
Deci in prezent aceasta ordonanta de urgenta este in vigoare si ambele prevederi ale acesteia adica indicele de corectie de 1,06 pentru pensionarii iesiti la pensie incepand cu ianuarie 2011 cat si modificarea valorii punctului de pensie sunt in vigoare.
Diferenta intre cele doua prevederi este ca noua valoare a punctului de pensie se poate aplica imediat si a fost anuntata ca va fi aplicata incepand cu pensile din luna februarie iar pentru indicele de corectie trebuie sa fie facute unele calcule si nu sunt declaratii oficiale privind data cand se vor face aceste calcule.
Re: indicele de corectie
Scris de: stambelu carmen la data: 08/30/2013 3:08am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: indicele de corectie
Scris de: la pensie la data: 09/01/2013 11:47am
Pentru Stambelu Carmen
Reveniti dati datele necesare si formulati-va intrebarea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1