Subiect "cind pot sa ma pensionez?" Deschis de IVAN ION la data: 05/02/2008 2:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cind pot sa ma pensionez?
Scris de: IVAN ION la data: 05/02/2008 2:27am
Buna ziua,
Ma numesc Ion Ivan, am virsta de 50 ani, sunt nascut in 16.03.1958, am vechime de 28 ani in munca, am facut armata 1 an si 5 luni , am lucrat 22 ani 7 luni 3 zile in grupa I si as vrea sa stiu cind pot sa ma pensionez.
Re: cind pot sa ma pensionez?
Scris de: la pensie la data: 05/02/2008 9:51am
Conform datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in martie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani
In privinta reducerii varstei data de conditiile de munca cred ca datele transmise nu sunt corecte . Grupa a I a de munca a existat numai in legea 3/1977 valabila pana in 31 martie 2001. Dupa aceasta data locurile de munca de gr a I a au fost echivalate cu conditii de munca deosebite sau speciale.
Daca locul de munca in care ati lucrat dupa 1 aprilie 2001 a devenit in conditii deosebite beneficiati de o reducere de 5 ani adica la varsta de 60 ani cu conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 35 ani.
Daca locul de munca in care ati lucrat dupa 1 aprilie 2001 a devenit in conditii speciale beneficiati de o reducere de varsta de 9 ani adica la varsta de 56 ani si reducerea stagiului complet de cotizare la 26 ani.
Daca totusi dv aveti dreptate si ati lucrat toti anii de gr a I a inainte de 31 martie 2001 nu puteti beneficia de reducerea de varsta data de art 167^1 care va dadea dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 13 ani din cauza vechimii care trebuia sa fie acum de cel putin 30 ani si 2 luni (inclusiv stagiul militar). Acest articol are valabilitate pana la 31 martie 2011. Daca valabilitate se prelungeste este posibil sa beneficiati de aceasta reducere.
Mai exista si alte reduceri care depind de domeniul in care ati lucrat si pe care le gasiti pe site-ul nostru, pe pagina principala la „Beneficiati de reducere”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1