Subiect "intrebare" Deschis de cazangiu luminita la data: 01/23/2009 11:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: cazangiu luminita la data: 01/23/2009 11:32am
Gen:f
Data nasterii:26.04.1955
Stagiul de cotizare:27ani si 5 luni
Alte date:la 18 ani si 5 luni de grupa II
Intrebare:ce spor de vechime mi se adauga la cei 27 ani si 5 luni ?
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 01/23/2009 2:13pm
Ati mai facut pana acum doua intrebari iar in una din ele ati indicat ca aveti 10 ani de gr II daca adevarul este ca aveti un stagiu de 18 ani de gr II celalalt raspuns este gresit.
Pentru 18 ani de gr II conform legii 3/1977 se acorda un spor de vechime de 4 ani si 6 luni, care se adauga la stagiul de cotizare de 27 ani rezultand un total de 31 ani si 6 luni.
In una din intrebarile anterioare spuneati ca mai aveti un stagiu asimilat de 3 ani pentru cursuri universitare.
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” iar pentru stagiu de 18 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani adica beneficiati de pensie la limita de varsta in 26 aprilie 2011 cu conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani la data pensionarii conditie pe care o indepliniti.
Re: intrebare
Scris de: cazangiu luminita la data: 01/24/2009 1:14pm
la pensie :
Ati mai facut pana acum doua intrebari iar in una din ele ati indicat ca aveti 10 ani de gr II daca adevarul este ca aveti un stagiu de 18 ani de gr II celalalt raspuns este gresit.
Pentru 18 ani de gr II conform legii 3/1977 se acorda un spor de vechime de 4 ani si 6 luni, care se adauga la stagiul de cotizare de 27 ani rezultand un total de 31 ani si 6 luni.
In una din intrebarile anterioare spuneati ca mai aveti un stagiu asimilat de 3 ani pentru cursuri universitare.
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” iar pentru stagiu de 18 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani adica beneficiati de pensie la limita de varsta in 26 aprilie 2011 cu conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani la data pensionarii conditie pe care o indepliniti.


Am vrut sa fac socoteala cu 18 ani gr. II ,deoarece eu de 18 ani lucrez efectiv in acelasi loc , in Forja , dar in 01.04.2001 , desi am ramas cu sporuri in bani ptr. conditii grele si nocive , grupa nu mai apare in cartea de munca .O sa ma lupt sa obtin grupa II pentru toti 18 ani , caci vad din ce mi-ati scris , ca se merita ... Va multumesc mult .Prin toate raspunsurile de la d-voastra am avut un mare sprijin .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1