Subiect "Adeverinte sporuri" Deschis de H. Gheorghe la data: 07/12/2013 2:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adeverinte sporuri
Scris de: H. Gheorghe la data: 07/12/2013 2:58am
Gen:B
Data nasterii:22.12.1956
Stagiul de cotizare:36ani si 5 luni
Alte date:gr.a 2a si cond. deosebite 9ani si 4 luni
Intrebare:
1.Firma la care am lucrat si nu mi-au dat adeverinta pt. conditii deosebite de munca si de sporuri de vechime dupa anul 2001, sunt obligate ca la cerere sa-mi elibereze adeverinta? Mentionez ca dumnealor se prevaleaza de faptul ca au scris in carnetul de munca faptul ca am lucrat o perioada in conditii deosebite si au pus separat sporul de vechime in procente, dar nu a fost introdus in salariu pana la data de 01.01.2010.
2. Dupa noul cod al muncii ce acte trebuie sa dea o firma de la care plec cu demisie sau concediere individuala, inafara deciziei de incetare a contrctului de munca dupa expirarea preavizului? Este nevoie de o adeverinta cu venituri lunare?
Re: Adeverinte sporuri
Scris de: la pensie la data: 07/13/2013 8:49am
In privinta adeverintei pentru stagiile de cotizare in conditii deosebite dupa aprilie 2001 exista o inadvertenta in legislatie, adica desi in lista documentelor pe care trebuie sa le contina dosarul de pensie este trecuta aceasta adeverinta normele de aplicare nu prevad obligatia angajatorului de a o elibera la cerere.
Daca in carnetul de munca a fost mentiunata corect aceasta perioada va putea fi luata in calcul deoarece se poate deduce din nivelul CAS-ului platit de angajator pe acea perioada ca dv ati lucrat in conditii deosebite.
In privinta sporurilor primite dupa aprilie 2001 nu trebuie sa prezentati adeverinta pentruca sumele pentru care s-a platit CAS deoarece au fost transmise pe cale electronica la Casa de pensii si se afla in arhiva acesteia.
Cu parere de rau nu va putem raspunde la a doua intrebare deoarece legislatia muncii nu se inscrie in sfera noastra de activitate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1