Subiect "Calcul penalizare" Deschis de Rusu Adorian la data: 07/13/2013 8:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul penalizare
Scris de: Rusu Adorian la data: 07/13/2013 8:52am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Bun ziua
Intrebarea mea se refera la modalitatea de calcul a penalizarii in cazul pensiei anticipate partiale,in situatia in care la momentul solicitarii pensiei ,solicitantul are un loc de munca.Dupa primirea deciziei de pensionare , solicitantul devine pensionar si isi primeste drepturile doar din momentul in care renunta la locul de munca avut.Desi Legea pensiilor si instructiunile de aplicare a acesteia fac clar deosebirea intre STABILIREA PENSIEI SI ACORDAREA PENSIEI, si aplicarea penalizarii de 0.75/luna este prevazuta a se face din momentul ACORDARII PENSIEI,, in fapt, casele de pensii mentin penalizarea stabilita in decizia de pensionare emisa la momentul solicitearii pensiei si nu aplica penalizarea doar din momentul renuntarii la locul de munca, care este momentul ACORDARII PENSIEI asa cum zice legea .Cum este corect si ce pot face cei ce au fost prejudiciati prin aceasta subtila 'inginerie" a dragilor nostri guvernanti, a caror ingeniozitae in a te fura , nu are limite chiar atunci cind e vorba de nesocotirea propriilor legi.
Multumesc
Re: Calcul penalizare
Scris de: la pensie la data: 07/15/2013 2:25am
Desi nu dorim sa va suparam nu suntem intrutotul de acord cu dv poate si pentru faptul ca nu vrem sa politizam aplicarea legii pensiilor.
Asa cum interpretam noi, aplicarea legii pensiilor se face astfel :
- Se acorda pensia anticipata partiala de la data depunerii cererii si tot de la aceasta data se stabileste valoarea pensiei si diminuarea.
- Deoarece s-a mers in sprijinul pensionarilor s-a admis ca dovada incetarii activitatii sa fie depusa nu la depunerea dosarului ci dupa primirea deciziei.
- Pe perioada de la depunerea cererii, care corespunde cu data acordarii, pana la depunerii dovezii de incetarea activitatii, care corespunde cu introducerea in plata, pensia se considera suspendata.
Intelegem ce sustineti dv si aceasta ar veni in sprijinul pensionarilor insa in acest caz pe buna dreptate ar veni altcineva si ar cere ca la data depunerii dovezii de incetare a activitatii sa-i fie recalculata si pensia cu perioada lucrata ulterior depunerii dosarului. Daca acum cu acest mod de aplicare din cauza birocratiei de la Casa de pensii emiterea deciziei de pensionare in loc sa se faca la 45 de zile de la depunerea cererii se face in cateva luni ce s-ar intampla daca ar trebui sa mai faca si aceste recalculari?
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1