Subiect "grupe de munca" Deschis de Angela Latis la data: 07/14/2013 5:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupe de munca
Scris de: Angela Latis la data: 07/14/2013 5:14am
Gen:F
Data nasterii:27.10.1956
Stagiul de cotizare:28ani 8 luni + 2ani si 8 luni care se supra pun, am muncit si la stat si la CAP.
Alte date:Am nascut si crescut 3 copii
Intrebare:Cu ceva timp inainte am inteles ca si munca pe calculator, am fost contabila, va fi incadrata in catg. II de munca, Este adevarat? Cand as putea iesi la pensie macar partial anticipate?
Re: grupe de munca
Scris de: la pensie la data: 07/15/2013 3:06am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 27 mai 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Incadrarea locurilor de munca in grupele de munca s-a facut in functie de conditiile de munca si pentru aceasta angajatorul trebuia sa intocmeasca si sa depuna o documentati privind conditiile de munca. Daca angajatorul a intocmit o astfel de documentatie pentru locul dv de munca trebuie sa cereti informatii la angajatorul la care ati lucrat,
Actuala lege a pensiilor nu acorda reducerea varstei de pensionare pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii.
Pensia anticipata partiala o puteti obtine atunci cand va completati stagiul de cotizare si realizati 30 ani si 7 luni (va lipseste 1 an si 11 luni). Perioada lucrata concomitant la CAP si la stat se ia in calcul o singura data.
Pentru incadrarea unui anumit stagiu in grupa de munca vi se acorda un spor de vechime si va diminuiaza stagiul de cotizare pe care trebuie sa-l completati.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1