Subiect "studii superioare" Deschis de Andrei B la data: 07/14/2013 7:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
studii superioare
Scris de: Andrei B la data: 07/14/2013 7:42am
Gen:M
Data nasterii:1970
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Lucrez din 1992 la aceeasi institutie (de stat)pe un post cu cerinte de studii medii.Din 2002 am absolvit o facultate, respectiv licenta in economie (postul meu nu necesita asta iar salariul era superior celui minim pt studii superioare,deci nu salarizarea conteaza in momentul acela).La Departamentul Resurse umane nu figurez nicaieri ca am studii superioare desi la momentul obtineii licentei am prezentat copia Diplomei de Licenta(pt justificarea concediului cu plata de 30 zile pt finalizarea studiilor).
Intrebare: Are vreo importanta nivelul studiilor la calculul pensiei respectiv data inscrierii acestora in Cartea de Munca (atunci cand exista)?Mentionez ca urmeaza sa-mi schimb incadrarea pe un post care cu cerinte de studii superioare.
multumesc.
Re: studii superioare
Scris de: la pensie la data: 07/15/2013 5:42am
La calculul pensiilor nu are nicio importanta nivelul studiilor
Perioada studiilor universitare se asimileaza stagiului de cotizare si este luata in calculul pensiei daca studiile universitate au fost urmate la zi, fara ca in acea perioada sa obtineti venituri si daca aceste studii au fost absolvite cu diploma.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1