Subiect "pensie medicala" Deschis de RODICA la data: 07/15/2013 1:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie medicala
Scris de: RODICA la data: 07/15/2013 1:48am
Gen:F
Data nasterii:01.08.1058
Stagiul de cotizare:32
Alte date:STUDII SUPERIOARE 3 ANI LA ZI, certificat handicap accentuat :1991 - 2000 cu mentiune la acea data pt pensionare limita de virsta , 2001- actual certificat handicap mediu fara a fi depus la dosarul de pensie deoarece nu contine mentiunile obligatorii, am depus dosar de pensie medicala grad 3
Intrebare:In conditiile in care la dosar am depus: certificatul de handicap din 2000 nerevizuibil cu handicap datat din copilarie , certificat depus la CASA DE PENSII , primit decizie de pensie de limita de virsta dar ulterior anulata decizia de pensie si continuat activitatea lucrativa in baza aceluaisi contract pana la iunie 2013 cand am depus decizie medicala grad 3 de pensionare , cum se considera la calculul pensiei medicale , perioada cat am avut certificat de handicap accentuat ? Sau am dreptul la pensie de limita de virsta?
Re: pensie medicala
Scris de: la pensie la data: 07/15/2013 6:11am
In unul din raspunsurile anterioare v-am raspuns urmatoarele :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare (pentru stagiul in grupa de munca sau handicap), in data de 01 octombrie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Tot in raspunsul anterior v-am spus ca nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Deasemeni daca nu depuneti la dosarul de pensie un certificat de handicap de orice grad care sa contina mentiunile obligatorii nu beneficiati nici de reducerea varstei de pensionare pentru starea de handicap.
In aceste conditii pensia dv de invaliditate de gr III se va calcula asemanator unei persoane fara handicap sau cu handicap mediu. Adica se calculeaza punctaje anuale pe perioada stagiului total de cotizare de 32 ani dupa care se calculeaza un punctaj mediu folosind un stagiu complet de cotizare de 31 ani si 2 luni.
Re: pensie medicala
Scris de: RODICA la data: 07/16/2013 7:19am
Gen:F
Data nasterii:1958
Alte date:studii superioare
Intrebare:De ce lasati sa se inteleaga ca perioada studiilor superioare, nu se ia in calculul pensiei medicale?
Am spus anterior ca este depus la dosar certificatul de handicap accentuat pe peroada anilor 1991- 2000 , cu toate mentiunile necesare de la acea data: data dobandirii, conform Ordonantei de la acea data , nerevizuibil. Nu mi s-a anulat certificatul de handicap ci decizia de pensionare, eu am solicitat anularea. In anul urmator am dobandit certificat de handicap mediu, pana in 2013 dar nu l-am depus la dosar medical.
Repet: de ce lasati sa se inteleaga ca aceasta perioada de ani cat am beneficiat de certificat de handicap, nu se ia in calcul si de ce lasati sa se inteleaga ca la pensia medicala , studiile superioare ca si perioada de stagiu, nu se considera?
Re: pensie medicala
Scris de: la pensie la data: 07/16/2013 9:08am
Nu stim unde am lasat sa se inteleaga faptul ca la pensia de invaliditate nu se ia in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare. Daca am facut asa ceva este o gresala si va rugam sa ne indicati unde pentru a face rectificarea necesara
Aceste stagii asimilate nu se iau in calculul pensiei anticipate si anticipate partiale.
pensie medicala
Scris de: RODICA la data: 07/16/2013 9:24am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:"In aceste conditii pensia dv de invaliditate de gr III se va calcula asemanator unei persoane fara handicap sau cu handicap mediu. Adica se calculeaza punctaje anuale pe perioada stagiului total de cotizare de 32 ani dupa care se calculeaza un punctaj mediu folosind un stagiu complet de cotizare de 31 ani si 2 luni."
Intrebare:EU AM SPECIFICAT CA AM 32 DE ANI DE MUNCA EFECTIVA SI 3 ANI DE STUDII SUPERIOARE.
DVS IN MESAJUL PE CARE L-AM COPIAT MAI SUS , ASA ATI LASAT SA SE INTELEAGA , CA NUMAI CEI 32 DE ANI SE IAU IN CALCUL.
DECI?
Re: pensie medicala
Scris de: la pensie la data: 07/17/2013 2:45am
Credem ca am facut gresala sa va dam un exemplu pentru a intelege mai bine si nu am fost atenti la stagiul de cotizare din exemplu dat.
Pentru a nu mai da loc la interpretari vom fi mai scurti.
Stagiul asimilat pentru studii universitare se ia in calculul pensiei pentru limita de varsta.
Daca aveti certificat de handicap accentuat prin care se dovedeste ca acesta este preexistent inceperea activitatii si aveti un stagiu de cotizare de 20 ani, 10 luni si 10 zile (inclusive stagiul asimilat pentru studii universitare) realizat in conditii de handicap aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani si a stagiului complet de cotizare la 20 ani, 10 luni si 10 zile.
Daca nu va incadrati in conditiile de mai sus si prin modificarea gradului de handicap va incadrati in conditiile de handicap preexistent inceperea activitatii si aveti un stagiu de cotizare de 31 ani si 2 luni (inclusive stagiul asimilat pentru studii universitare) realizat in conditii de handicap aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani fara reducerea stagiului complet de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1