Subiect "Sporuri" Deschis de Ion Victoria la data: 07/16/2013 3:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Sporuri
Scris de: Ion Victoria la data: 07/16/2013 3:15am
Gen:Feminin
Data nasterii:11 06 1957
Stagiul de cotizare:41 ani
Alte date:
Intrebare:Sunt pensionara din anul 2001(pensie de invaliditate).In anul 2008 am depus la casa de pensii niste sporuri de noapte,toxicitate,de vechime luate de la Archivum.Atunci mi-au adaugat 70 lei la pensie.Unor fosti colegi de munca dupa ce au depus aceste sporuri le-a venit niste bani din urma minim 10 milioane vechi la fiecare,mie nu mi-a venit nici un ban.Anul acesta in martie am trecut la pensie de limita de varsta si mi s-a spus ca acum o sa-mi vina si mie acei bani dar au calculat decat suma de 280 lei.Intrebarea mea este de ce altora le-a venit sume atat de mari desi au avut aceleasi sporuri?Poate a gresit doamna de la casa pensiei la calculul punctajului.ce pot sa fac ca lucrurile sa nu ramana asa?
Re: Sporuri
Scris de: la pensie la data: 07/16/2013 8:10am
Corectitudinea calculului pensiei nu se apreciaza facand comparatia cu alte persoane sau daca o faceti analizati ce aveti diferit fata de acestea.
Pentru o analiza corecta a situatiei dv avem nevoie de mai multe date si anume :
- Data iesirii la pensie de invaliditate (zi/luna/an)
- Data depunerii adeverintei cu sporuri (zi/luna/an)
- Motivul pentru care vi s-a redus varsta de pensionare cu 5 ani . Fara reducerea varstei de pensionare aveati dreptul la pensie limita de varsta in 11 martie 2018
Au avut dreptul la recuperarea diferentelor din urma numai cei care au iesit la pensie inainte de 01 aprilie 2001
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1