Subiect "Decizie de pensie si calcul" Deschis de Doinita Pantaru la data: 07/16/2013 6:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Decizie de pensie si calcul
Scris de: Doinita Pantaru la data: 07/16/2013 6:26am
Gen:F
Data nasterii:06.05.1957
Stagiul de cotizare: 34 ani si 9 luni
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,

Dupa recomandarile dvs am depus dosarul de pensie anticipata la data de 6 mai 2013 si ca urmare in 10 iulie 2013 am primit decizia de pensie. Este vorba de pensie anticipata partiala diminuata de 42%.

As dorii sa stiu, cum se procedeaza pentru primirea primei pensii (eu nefiind in Romania) si daca dreptul meu la pensie este deschis cu data de 6 mai 2013 beneficiez de pensie retroactiva de la aceasta data ?

De asemenea am dreptul sa cer oficiului de pensii un calcul detaliat cu referire la suma de pensie obtinuta in functie de anii de cotizare ?

Va multumesc anticipat.
Re: Decizie de pensie si calcul
Scris de: la pensie la data: 07/17/2013 6:36am
Conform art 111 din legea pensiilor 263/2010 puteti opta pentru transferal drepturilor banesti, stabilite de casa teritoariala de pensii, in strainatate la domiciliul dv .
Pentru informatii suplimentare privind procedurile necesare pentru a beneficia de acest drept le gasiti pe site-ul Casei Nationale de Pensii la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/media
Unde faceti click pe “Pensionari cu domiciliul in strainatate”
Apoi accesati :
- Informatii suplimentare
- Declaratii transfer drepturi
- Certificat de viata RO EN
- Certificat de viata RO FR
Pensia se acorda de la data depunerii dosarului de pensionare si se acorda drepturile retroactive de la aceasta data.
Aveti dreptul sa cereti casei de pensii teritoriale la care ati depus dosarul de pensionare un buletin de calcul. Dar in prezent buletinul de calcul nu prezinta un calcul detaliat ci sumele care au intrat in calcul. Daca ati oprit o copie a dosarului de pensie puteti face comparatia datelor din buletinul de calcul primit si datele din dosarul de pensie.
Daca doriti o verificare a calculului pensiei puteti utiliza programul gratuit de calcul de pe site-ul nostru. Daca aveti dificultati la utilizarea acestuia reveniti si va vom ajuta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1