Subiect "referitor la decizia de pensionare" Deschis de maria iosif la data: 07/16/2013 2:35pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
referitor la decizia de pensionare
Scris de: maria iosif la data: 07/16/2013 2:35pm
Gen:
Data nasterii:03.10.1953
Stagiul de cotizare:42 ani,7 luni si 10 zile
Alte date:
Intrebare: am primit decizia de pensionare iar la stabilirea pensiei s-a luat in calcul numai salariul brut trecut in cartea de munca si sporul de vechime.Eu am depus la dosar adeverinte din care rezulta venit baza calcul CAS,pe o rubrica, si pe alta rubrica contributia CAS.Aceste sume sunt mai mari decat cele trecute in cartea de munca si nu sunt trecute pe buletinul de calcul privind acordarea pensiei pentru limita de varsta.Doresc sa stiu daca este corect sau ar trebui sa fac contestatie,intrucat sunt in termenul de 30 zile de la data primirii deciziei.Mentionez ca acele sume mai mari decat salariul brut sunt bani primiti atunci cand se lucra la norma,iar altele erau salarii de merit .Va multumesc anticipat.
Re: referitor la decizia de pensionare
Scris de: la pensie la data: 07/17/2013 7:02am
Trebuia sa precizati daca perioada la care va referiti este inainte sau dupa 01 aprilie 2001
In perioada inainte de 01 aprilie 2001 se iau in calcul salariile tarifare si sporurile cu caracter permanent cum este cel de vechime si salariul de merit. Nu se iau in calcul veniturile obtinute in acord.
In perioada dupa 01 aprilie 2001 se iau in calcul toate sumele pentru care s-a platit CAS inclusiv cele obtinute in acord.
Cititi mai detaliat pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Daca nu sunt respectate prescriptiilor precizate de noi sfatul nostru este sa depuneti contestatie.
Re: referitor la decizia de pensionare
Scris de: maria iosif la data: 07/29/2013 10:44am
Gen:F
Data nasterii:03.10.1953
Stagiul de cotizare:42 ani si 7 luni
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru raspuns. Perioada despre care fac vorbire este 1992-1996,adica in aceasta perioada nu este trecut sporul de vechime pe cartea de munca,iar din adeverinta eliberata de tribunal,unde am lucrat,nu este specificat ce reprezinta sumele acelea mult mai mari decat in cartea de munca.Vreau sa stiu daca ar trebui sa depun contestatie. Eu am depus cerere la tribunal pentru eliberarea unei adeverinte din care sa rezulte sporul de vechime separat.
Re: referitor la decizia de pensionare
Scris de: la pensie la data: 07/30/2013 1:01am
In privinta adeverintei trebuie sa fie evidentiate separat atat sporul de vechime cat si salariul de merit.
Sfatul nostru este sa depuneti contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii in care sa explicate situatia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1