Subiect "pensie anticipata" Deschis de ciuperca mioara la data: 07/16/2013 6:45pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: ciuperca mioara la data: 07/16/2013 6:45pm
Gen:
Data nasterii:07 05 1959
Stagiul de cotizare:39 ani si 10 luni
Alte date:din care,14 ani si 7 luni in conditii normale de munca,13 ani 8 luni si 18 zile-gr.I,3ani,11luni,19 zile-gr II,
Intrebare:cu respect va intreb?cand pot iesi la pensie?-anticipata sau normala.
Va multumesc
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/17/2013 7:46am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupa de munca, in 07 octombrie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca
Pentru stagiile de 13 ani lucrati in gr I si 4 ani lucrati in gr II (completat cu cca 1 luna neutilizata la gr I) beneficiati de un spor de vechime de 7 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii dspeciale pentru un stagiu de 13 ani in conditii speciale si 4 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni si va puteati pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani si 11 luni adica in 07 aprilie 2014
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 17 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si va puteati pensiona cu pensie pentru limita de varsta de la varsta de 57 ani si 11 luni adica in 07 aprilie 2017.
In varianta a doua aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 56 ani si 5 luni adica in 07 octombrie 2015.
Re: pensie anticipata
Scris de: ciuperca mioara la data: 09/11/2013 3:14pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:ce pot face?unitatea unde am lucrat nu-mi elibereaza nici o dovada ca a facut cele necesare echivalarii grupei 1 de munca cu conditii ,,speciale''(am fost macaragiu la turnatorie).Cei de la Casa de Pensii ma trimit dupa adeverinta...Va multumesc anticipat!
Re: pensie anticipata
Scris de: ciuperca mioara la data: 10/05/2013 6:40pm
ciuperca mioara :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:ce pot face?unitatea unde am lucrat nu-mi elibereaza nici o dovada ca a facut cele necesare echivalarii grupei 1 de munca cu conditii ,,speciale''(am fost macaragiu la turnatorie).Cei de la Casa de Pensii ma trimit dupa adeverinta...Va multumesc anticipat!
Re: pensie anticipata
Scris de: ciuperca mioara la data: 10/05/2013 6:41pm
ciuperca mioara :
ciuperca mioara :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:ce pot face?unitatea unde am lucrat nu-mi elibereaza nici o dovada ca a facut cele necesare echivalarii grupei 1 de munca cu conditii ,,speciale''(am fost macaragiu la turnatorie).Cei de la Casa de Pensii ma trimit dupa adeverinta...Va multumesc anticipat!
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/07/2013 4:31am
Noi credem ca dv abordati gresit problema.
Angajatorul nu trebuie sa va dea o adeverinta in care sa precizeze ca a facut cele necesare echivalarii locului dv de munca de gr I cu conditii speciale ci sa va elibereze o adeverinta pentru stagiul lucrat in gr I de munca dupa modelelor prezentate in anexele 12 sau 14 la Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 aprobate prin HG 257/2011.
Daca locul dv de munca a fost echivalat cu conditii speciale adeverinta va fi conform anexei 12 iar daca nu a fost echivalat cu conditii speciale adeverinta va fi conform anexei 14.
Dv puteti verifica daca locul dv de munca a fost echivalat cu conditii speciale analizand anexele 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010. Daca nu reusiti reveniti si precizati si intreprinderea in care ati lucrat.
Daca stagiul de gr I nu este echivalat cu conditii speciale acesta se echivaleaza automat cu conditii deosebite conform art 39 alin (2) din Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 aprobate prin HG 257/2011.
Re: pensie anticipata
Scris de: Ciuperca Mioara la data: 11/15/2013 5:04am
Gen:feminin
Data nasterii:07.05.1959
Stagiul de cotizare:39 ani si 10 luni
Alte date:din care,14 ani si 7 luni in conditii normale de munca,13 ani 8 luni si 18 zile-gr.I,3ani,11luni,19 zile-gr II,
Intrebare:Unitatea in care am lucrat ca "macaragist" la turnatorie serie,Elaborare(fonta) se numeste SC AROMET SA(fosta Metalurgica Buzau). Pe data de 12.11.2013 am fost la Casa de Pensii in vederea calcularii datei cand trebuie sa ies la pensie si mi-au echivalat grupele de munca(avand in vedere doar datele de pe cartea de munca),spunandu-mi ca data pesionarii va fi in 07 oct.2015.
Pentru anii in care am lucrat ca "macaragist" si acum mi se acorda doar conditii deosebite de munca ma consider nedreptatita.Ce pot sa fac?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Ciuperca Mioara
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/18/2013 2:39am
Am verificat si noi in anexele legii pensiilor daca intreprinderea la care ati lucrat stagiul in gr I s-a echivalat cu conditii speciale sin u am gasit-o nominalizata deci ramane raspunsul dat de noi anterior in varianta a doua adica :
- Pensie pentru limita de varsta in 07 aprilie 2017
- Pensie anticipata, partiala, diminuata cu 13,50% in 07 octombrie 2015
Urmariti daca prevederile legii pensiilor privind grupa I de munca vor fi modificate in anul urmator.
Re: pensie anticipata
Scris de: DANILA la data: 06/01/2017 2:34am
ciuperca mioara :
ciuperca mioara :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:ce pot face?unitatea unde am lucrat nu-mi elibereaza nici o dovada ca a facut cele necesare echivalarii grupei 1 de munca cu conditii ,,speciale''(am fost macaragiu la turnatorie).Cei de la Casa de Pensii ma trimit dupa adeverinta...Va multumesc anticipat!
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/02/2017 1:01am
Pentru Danila
Deoarece nu ati facut decat sa repetati o intrebare pusa de doamna Mioara nu va putem da niciun raspuns.
Daca aveti o situatie asemanatoare reveniti specificati care este situatia dv sivom incerca sa facem o analiza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1